Od sedam poslatih radova naših učenika selektovano je tri, koji sa još 67 iz 24 zemlje čekaju odluke medjunarodnog žirija o konačnom plasmanu na konkursu “Young reporters for the Environment 2024”. Najviše selektovanih radova imaju: Slovačka (8), Portugal (5) te Meksiko, Singapur, Bermuda i Malezija (po 4).
Iz Crne Gore plasman u finale konkursa ostvarili su slijedeći radovi i autori:
(Video 11-14 godina)
„Ekološki problem – deponija Mostina“- Velida Klimenta (mentor: prof. Omer Kadrović, Osnovna škola „Mustafa Pećanin“, Rožaje)
(Video 15-18 godina)
„Mlinovi melju plastiku“ – Anja Milić i Nikola Đenđinović (mentorka: mr Jadranka Tršić, Gimnazija „Niko Rolović“, Bar)
(Fotografija reportaže 11-25 godina)
“Žedna zemlja” – Rejhana Zejnilović (mentorka: mr Jadranka Tršić, Gimnazija „Niko Rolović“, Bar)
NVO “ECOM”, kao organizator nacionalnog konkursa “Mladi ekoreporteri”, na osnovu plasmana koji je odredio žiri i godišta učenika, poslao je i ova četiri rada na međunarodni konkurs:
(Članak 11-14 godina)
„Efektivno oživljavanje“ – Filip Mićunović (Osnovna škola „Milorad Musa Burzan”, Podgorica)
(Članak 15-18 godina)
„Otpadne vode u Baru – Sara Duraković (Srednja stručna škola, Bar)
(Foto priča 11-25 godina)
“Portal u tajnu života” – Andrija Perović (Srednja stručna škola, Bar)
(Fotografija kampanje 11-25 godina)
„I ptice na grani su shvatile“ – Jovana Kotlaja (Gimnazija „Tanasije Pejatović“, Pljevlja)
Kroz medjunarodnu saradnju stigla su još dva rada:
(Foto priča – saradnja: Crna Gora & Portugal)
“Let´s protect nature, it is our treasure” (Osnovna škola “Mustafa Pećanin”, Rožaje, Crna Gora & Agrupamento de Escolas de Camarate – Escola Básica, Camarate, Portugal)
(Video – saradnja: Crna Gora & Slovenija)
“Have a zero waste day” (Osnovna škola “Stefan Mitrov Ljubiša”, Budva, & Osnovna škola Železniki, Slovenjia)
Ove školske godine, stiglo je preko 247 radova iz 46 zemalja. Selektori iz Fondacije za ekološku edukaciju (FEE) poručuju da je primljennevjerovatan broj inspirativnih radova koji se bave različitim ekološkim pitanjima, od buke i svjetlosnog zagađenja u gradovima do veza između brze mode i brze hrane. Učenici su se bavili i uticajem vještačke inteligencije na životnu sredinu, angažovanjem zajednice u projektima reciklaže, eko-preduzetništvom, efektom urbanog toplotnog ostrva, invazivnim biljnim vrstama … Radovi koji su ušli u uži izbor pokazali su kreativnost i posvećenost mladih ljudi širom svijeta sa fokusom na zaštiti naše planete.
Selekciona komisija FEE odabrala je 70 najboljih radova i dostavila ih je medjunarodnom žiriju koji će do kraja juna objaviti konačne odluke o plasmanu po kategorijama.