Islamska zajednica je organizovala obavljanje Bajram namza na centralnom trgu u Bijelom polju, kraj temelja hadži Danušine džamije. Na ovaj čin se odlučila kako bi skrenula pažnju javnosti na inicijativu za obnovu hadži Danušine džamije iz 18 vijeka. Kako je reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat ef. Fejzić u svojoj hutbi kazao:
“Inicijativa za obnovu hadži Danušine džamije nema za cilj da provocira vjerske osjećaje bilo kojeg bjelopoljca ili bjelopoljke, već da budi sjećanje na sve one velike ljude koji su svojom dobrotom duboko utkani u temelje ovog grada.”
Reis Fejzić je u hutbi ukazao na duhovni značaj dana u kojima se nalazimo.
“Bog obredima odgaja ljude i podsjeća ih na univerzalane vrijednosti života. Različite okolnosti u kojima živimo aktualiziraju različite poruke koje nam Bog obredima šalje u datom trenutku. Mi ne možemo obuhvatiti sve poruke obreda, kao što ne možemo pretpostaviti sve izazove sa kojima ćemo se u budućnosti susresti.”
Reis Fejzić je pozvao vjernike da ojačaju vjeru u Boga i budući svijet, jer jaka vjera u Boga i Sudnji dan ojačaće zdrave međuljudske odnose među ljudima:
“Poruka Božija ne može biti jasnija: Kad životu damo ispravan smisao, vjerom u Boga, onda čovjek u ljudima ne vidi neprijatelja već od Boga darovanog prijatelja. Milioni hadžija harmonijom izvršavanja tavafa oko Kabe, negiraju tezu čovjek je čovjeku vuk i potvrđuju da s vjerom u Boga čovjek je čovjeku brat.”, istakao je on.
On je poručio da nas hadž uči mjeri u stvarima i ispravnom vrjednovanju svijeta i ukazao je vjernicima na opasnost pretjeranog konzumiranja dunjaluka riječima: “Zar Vam nije prezreno da Vas ljudi poznaju po velikoj kući, dobrom autu, telefonu, markiranoj odjeći. Zar nije normalnije da Vas prepoznaju kao poštenog, vrijednog, obrazovanog, pametnog, darežljivog, čednog, dobrog oca, dobru majku, dobru suprugu, dobrog muža, dobrog sina ili dobru kćerku.”
Vaz je održao pomoćnik reisa Islamske zajednice i Glavni imam u Bijelom Polju Enis ef. Burdžović. On je kazao:”Hvala vam što ste se jutros u ovolikom broju odazvali da zajedno obavimo Bajram namaz i da pošaljemo poruku da nam je stalo do ovog vakufa. Nekada za neke stvari moramo lično otići, zato je jako važno da smo jutros tu, da svojim prisustvom posvjedočimo koliko nam je stalo. Budimo ponosni jer pripadamo historijskoj generaciji koja je nakon 80 godina obavila namaz na temeljima ove džamije. Sedždom na ovim temeljima, temeljimo ono što nam slijedi. U ovom gradu litije i Bajram namaz nikada nisu smetali jedno drugom, smetaju možda onima koji preko toga pokušavaju da nas posvađaju. Ja sam siguran da ovaj Bajram namaz jutros na trgu nikome ne smeta. Zato, oni koji ovog jutra ne vide koliko nas je i koliko nam je stalo, onda zaista slabo vide”, zaključio je Burdžović.
Hadži Danuša Hanuma je žena koja je još u 18. vijeku ostavila zadužbinu na kojoj bi joj pozavidjele i neke žene tadašnjih sultana ili careva. Znamo da se od sredstava iz njenog vakufa, pored džamije, u Bijelom Polju izgradila i srednja škola, kao i imaret (narodna kuhinja) za sve siromašne bjelopoljce i bjelopoljke ma kojoj vjeri i naciji pripadali. Za izdržavanje ove tri institucije uvakufila je 15 dućana u Bijelom Polju. Vakuf je postojao sve do 1941. godine do kada imamo finansijske izvještaje o njegovom poslovanju, upraviteljima, popravkama i slično.