U Bjelopoljskom Centru za kulturu 4. febrara održana je tribina „Jezički identitet pojedinca i zajednice“ posvećena značaju maternjeg jezika za identitet svake ličnosti i zajednice, očuvanju tradicije i kulturnog identiteta naroda. Učestvovali su prof. dr. Alen Kalajdžija, dr. Haris Ćatović i dr. Jasmin Hodžić. Vrlo poučnu tibinu znalački je moderirala mlada profesorica mr. Dženisa Mujević s namjerom da podstakne Bošnjake i druge na dublje razumijevanje i poštovanje prema bosanskom jeziku, bošnjačkoj kulturi i identitetu.
Kroz neposredni dijalog sa uvaženim profesorima predstavljen je razvoj bosanskog jezika kroz istoriju, kao i izvori za proučavanje i razvoj bosanskog jezika u Crnoj Gori. Bilo je riječi o dijalekatskoj slici bošnjačkih govora u Crnoj Gori, kao i o jeziku Bošnjaka izvan tzv. domovinskih zemalja. Takođe, govorilo se o statusu bosanskog jezika u svijetu, sa sinhronijskog i dijahronijskog aspekta.
Sa tribine je poručeno da je vrlo važno da Bošnjaci u Crnoj Gori budu to što jesu i da govore svojim bosanskim jezikom, to jest da koriste pravo zagarantovano ustavom i zakonom, pravo upotrebe svog jezika, pravo izražavanja, čuvanja, razvijanja kulturnog i jezičkog identiteta.
Jezik je duboko povezan s našom suštinom i nasljeđem, dok postoji jezik, postoji i narod, izgubiti, zanemariti svoj jezik znači izgubiti identitet.
Bošnjački narod je vjekovima čuvao svoj jezik kao temeljni element kulture, njegovo očuvanje i njegovanje odražava se na svakog pojedinca i zajednicu koja je dio regionalnog mozaika različitosti. Bosanski jezik ima dugu tradiciju u govoru bošnjaka, književnosti i historijskim dokumentima koji nam daju za pravo da se ponosimo svojim jezikom, poručeno je sa tribine, u organizaciji Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu i Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori. Ovaj program je i dio regionalne manifestacije „Dani Instituta za jezik“, a uvažen je prisustvom profesora, članova Bošnjačkog vijeća i direktora CEKUM-a.