U Rožajama je 1. septembra počela realizacija projekta „Unapređenje medijske pismenosti i medijskog izvještavanja o rodnoj ravnopravnosti“, koji u partnerstvu sprovode NVU “IKRE” Rožaje i NVO MRAV Rožaje, uz podršku Instituta za medije Crne Gore, a finansiran je od Evropske unije i Ministarstva javne uprave Crne Gore.

Velida Hodžić, direktorica NVO “Ikre” ističe da je cilj projekta jačanje medijske pismenosti, unapređenje kvaliteta izvještavanja, te podizanje svijesti o rodnoj ravnopravnosti.
Realizacija projekta je započela 1. septembra 2024.
Ona dalje objašnjava da ključne aktivnosti tog projekta uključuju treninge za lokalne novinare, za predstavnike civilnog društva kao i radionice za prosvjetare koje imaju misiju da među svojim učenicima promovišu važnost rodne ravnopravnosti u društvenoj zajednici. Zahvaljujući tom programu, posebna pažnja, prema riječima Velide Hodžić, biće posvećena osnaživanje žena iz ruralnih područja kroz digitalnu edukaciju i promociju njihovih proizvoda putem medija.
Ubijeđeni da ćemo kroz aktivizam i edukaciju graditi inkluzivnije društvo. Sigurni smo da će jedan ovakav projekat, koji se po prvi put sprovodi u Rožajama, doprinijeti većoj vidljivosti žena u medijima i jačanju svijesti o rodnoj ravnopravnosti, naglašava direktorica NVO “Ikre” Velida Hodžić.

Prvim treninzima u okviru projekta „Unapređenje medijske pismenosti i medijskog izvještavanja o rodnoj ravnopravnosti“ odazvali su se novinari lokalnog javnog emitera “Radio televizije Rožaje”. U okviru trodnevne obuke bilo je riječi o svim izazovima na polju izvještavanja o rodnoj ravnopravnosti sa fokusom na prepoznavanje i prevazilaženje rodnih stereotipa u izvještajima uz isticanje neophodnosti primjene rodno senzitivnog jezika u svakodnevnom izvještavanju.
Novinar Adis Murić smatra da su mediji ključni pokretači svih društvenih procesa, te da medijski poslenici moraju u kontinuitetu biti posvećeni jačanju uloge žene u društvu.
“Obuke su nas dodatno podstakle da naš lokalni medijski prostor obogatimo na način što ćemo se još aktivnije posvetiti punom ostvarenju rodne ravnopravnosti kroz razne programe. Mnogo je važno da u manjim zajednicama kao što je Rožaje žene budu osnažene kroz afirmativno predstavljanje njihovih uloga na svim životnim poljima – u biznisu, politici, domaćinstvu, umjetnosti itd. kao i kroz isticanje njihovog sveukupnog doprinosa koje nesebično pružaju razvoju društva”, kaže Murić.

Trednevna edukacija bila je upriličena i za predstavnike nevladinog sektora. Polaznik obuke Zlatko Tutić ukazao je na važnost uloge nevladinih organizacija na polju kreiranja i primjene inicijativa koje se tiču unapređenja položaja žena u društvu koja se jednim dijelom ogleda i kroz njihovu vidljivost u javnom prostoru.
“Kada govorimo o vidljivosti žena u javnom prostoru moramo naglasiti da je i to sfera u kojoj one nisu u punoj mjeri ostvarile ravnopravnost. Moramo istaći da taj proces zahtijeva zajedničko djelovanje svih društvenih aktera koji su uključeni u kreiranju lokalne zbilje. Civilni sektor, u saradnji sa medijima, mora konstantno ukazivati na sve one okolnosti koje se negativno odražavaju na javnu percepciju uloge žene u društvu. Sve više postajemo svjesni da je medijska pismenost ključna na putu prevazilaženja ovih i mnogih drugih društvenih izazova” izjavljuje Tutić i dodaje da moramo odbaciti kolektivne obrasce koji ometaju punu društvenu inkluziju uz ocjenu da je edukacija različitih društvenih grupa ključni osnov za to.
U narednim danima biće upriličene obuke za rožajske prosvjetne radnike. Realizacija projekta trajaće do 31. avgusta 2025. godine.