U prilog tome da mnogo naših građana posjeduje oružje govori činjenica da je za mjesec (od 8.maja do 8. juna) vraćeno 485 komada vatrenog oružja, 56 minsko-eksplozivnih sredstava (najčešće ručnih bombi), 17.162 komada municije različitog kalibra i 210 djelova oružja. Ovi podaci saopšteni su Portalu RTCG iz Uprave policije, a akcija je organizovana u okviru kampanje „Poštuj život – vrati oružje“.
Pokrenuli su je Ministarstvo unutrašnjih poslova i Uprava policije kako bi svaki građanin u skladu sa Zakonom o oružju bez bilo kakvih pravnih posljedica nesmetano i dobrovoljno policiji predao vatreno oružje bez obzira na to da li oružje posjeduju ilegalno ili legalno.
Na pitanje da su zadovoljni dosadašnjim odzivom, s obzirom na to da je prošlo mjesec od kako su uputili apel građanima da vrate oružje, iz UP kažu da itekako jesu.
“Izuzetno smo zadovoljni dosadašnjim odzivom, naročito kada ove podatke za posljednjih 30 dana uporedimo sa čitavom 2022. godinom. Naime, u toku 2022. godine, građani su dobrovoljno vratili 55 komada vatrenog oružja i 16 komada minsko-eksplozivnih sredstava”, navodi se u njihovim odgovorima.
Ubijeđeni su da kampanja „Poštuj život – vrati oružje“ predstavlja značajan i efektan potez, posebno imajući u vidu činjenicu da mnogi naši građani posjeduju oružje i da je to dio naše tradicije.
“Ova kampanja ima potencijal da ostvari pozitivne rezultate na više nivoa. Prvo, važno je naglasiti da dobrovoljno vraćanje oružja doprinosi unapređenju sigurnosti našeg društva. Smanjenje broja ilegalno ili neadekvatno držanog oružja smanjuje potencijalnu opasnost od slučajnih povreda, nasilja i zloupotrebe. Ovo je ključno za očuvanje života i dobrobiti naših građana”, ocjenjuju iz UP.
Kampanja, kako vjeruju, šalje snažnu poruku o odgovornom vlasništvu nad oružjem i poštovanju zakona.
“Podsticanje građana da dobrovoljno predaju oružje promoviše kulturu sigurnosti i svijest o rizicima koje oružje može predstavljati u pogrešnim rukama. To može doprinijeti stvaranju društva u kojem se oružje koristi samo u skladu sa zakonom i u legitimne svrhe”, pojašnjavaju za Portal RTCG.
Nijesu zaboravili da uzmu u obzir i našu tradiciju povezanu sa oružjem, pa navode da kampanja pruža mogućnost da se kroz edukaciju i javnu svijest promijeni percepcija o oružju.
Crna Gora je 12. avgusta prošle godine bila skamenjena nakon što je najveći masakar u našoj istoriji počinio trideset četvorogodišnji Vuk Borilović kada je na Cetinju brutalno ubio 10 osoba, od čega dvoje djece od osam i jedanaest godina. Šestoro je ranio, od kojih su troje bili životno ugroženi. Borilovića je likvidiralo civilno lice
“Fokusiranje na važnost života i bezbjednosti može pomoći u prevazilaženju stereotipa i promovisanju alternativnih načina rješavanja konflikata i osiguravanja sigurnog okruženja. Važno je da kampanja bude praćena efikasnim mehanizmima prikupljanja i uništavanja oružja, kao i edukacijom o zakonima i procedurama”, ukazuju iz UP.
Prema njihovim riječima, kontinuirano praćenje i evaluacija kampanje će biti od suštinskog značaja kako bi utvrdili njen stvarni uticaj i eventualno identifikovali šta mogu da poboljšaju.
“U cjelini, ovaj potez je od izuzetne važnosti jer doprinosi poboljšanju sigurnosti našeg društva, promoviše odgovorno vlasništvo nad oružjem i mijenja percepciju o oružju kao sredstvu rješavanja problema. Kampanja „Poštuj život – vrati oružje“ ima potencijal da ostvari pozitivne promjene i stvori sigurnije i mirnije okruženje za sve nas”, zaključuju iz Uprave policije.
RTCG