Članice Asocijacija škola političkih studija u apelu liderima država članica Savjeta Evrope izrazile su zabrinutost zbog uznemiravalja civilnog društva i novinara u državama Evropske unije. Apel su objavili uoči samita Savjeta Evrope 16. maja na Islandu. Asocijacija je aktivna i u Crnoj Gori.
Kako su saopštili u javnom apelu, oni su posvećeni jačanju poštovanja demokratije, ljudskih prava i vladavine zakona, te ih samim tim dodatno zabrinjava što ima, kako su ocijenili, “mnogo različitih i sve sofisticiranijih oblika uznemiravanja, uključujući zlostavljanje NVO-a, novinara, pravnika, akademika, branitelja ljudskih prava, zviždača i drugih”.
“Civilno društvo je suštinski sastojak funkcionalne demokratije, ali sve veći broj država članica Savjeta Evrope i Evropske unije ograničavaju prava onih koji se usuđuju kritikovati korupciju, zloupotrebu moći ili kršenje prava žena, migranata, LGBTI osoba i drugih osjetljivih grupa”, navode u apelu.
Očekuju od lidera država Savjeta Evrope da štite ove vrijednosti kada se sretnu na Islandu, na samitu država članica Savjeta Evrope, koji se održava 16. i 17. maja.
Asocijacija škola političkih studija (ASPS) osnovano je u julu 2008. godine.
Prva škola osnovana je u Moskvi 1992. godine, a od tada su osnovane i druge škole u Albaniji, Jermeniji, Azerbejdžanu, Bjelorusiji, Bugarskoj, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Gruziji, Grčkoj, Kosovu, Moldaviji, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori, Maroku, Poljskoj, Rumuniji, Srbiji, Tunisu, Turskoj i Ukrajini.