Skip to main content

U saradnji Bošnjačkog vijeća i Opštine Petnjica,  održana je druga manifestacija „Dani etno kulture Ibiš Kujević” koja ima za cilj da kulturom sjećanja i pamćenja podstiče nove pregaoce u slijeđenju  misionara  kulture kakv je bio Ibiš. Suštinski i sadržajem bogat program ukazao je na značaj ukupnog djela Ibiša Kujevića, posebno sa etnomuzikološkog i koreografskog aspekta, ali je kroz akademske besjede ukazano i na mogućnosti transpozicije izvornog stvaralaštva u viši nivo savremene umjetnosti. 

Manifestaciji u Petnjici su prisustvovali: potpredsjednik Skupštine Crne Gore Mirsad Nurković, predsjednik Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori Suljo Mustafić, čelnici opština Petnijica i Rožaje, Samir Agović, Rahman Husović, Almir Avdić, predsjednik Izvršnog odbora Bošnjačkog vijeća u Srbiji Fuad Baćićanin savjetnik u Ministarstvu kulture  CG, Ognjen Damjanović i druge  ličnosti.

MIRSAD PETNJICA IBIS KUJEVIC 18 10 2024 35 scaled Radio televizija Rožaje–  “Vrelo kulturne baštine” Ibiša Kujevića treba da bude  trajni  izvor inspiracije i stvaranja novih vrijednosti sa autentičnim nijansama za nove vrijednosti, kazao je  Mirsad Rastoder predsjednik Izvršnog odbora  Bošnjačkog vijeća  pozdravljajući  goste i one koji su podržali manifestaciju. 

On je podsjetio da su Dani etno kulture- “Ibiš Kujević” ustanovljeni  odlukom Bošnjačkog vijeća krajem 2021, a prva manifestacija održana je u Rožajama 2022. Njen  cilj je promocija folklorne umjetnosti, narodne radinosti, muzičkih i dramskih   ostvarenja, dokumentarnih filmova, likovne umjetnosti  i savremenog stvaralaštva koje reanimira kulturno nasljeđe. Sve ono čime su se temeljito bavili Ibiš Kujević i njegovi saborci.

Predsjednik opštine Petnjica, Samir Agović je naglasio da Bihorci sa posebnim pijetetom čuvaju uspomene na Ibiša i doprinos koji je dao kulturi kroz višegodišnju sardanju sa KUD-om Bihor i drugim organizacijama. Naša opština se prepoznaje po kulturnim događajima i brojnim prijateljima, umjetnicima koji učestvuju pa i u tome nam je uzor Ibišova širina i otvorenost za sve različitosti- kazao je Agović.

Ala-turko od izvornog do umjetničkog

Prve večeri ove raskošne manifestacije, program je započet insertom iz Dokumentarne reportaže TV CG, “Vrelo Ibra- vrelo života” koju su 2002. snimili Boro Raičević i reditelj Husein Bato Dukaj, a kroz svjedočenja i dokumente oslikava  široku lepezu kulturne emancipacije i razvoja svijesti o važnosti kulturne tradicije.

 Vrsni etnolog i koreograf Ibiš Kujević učestvovao je nagrađivan na svim prestižnim  međunarodnim festivalima folklora, i bio uzor, jedan od učitelja i savjetnika drugim koreografima podsjetili su u svojim izlaganjima, član Udruženja folklornih ansamabala Crne Gore(UFA) Lazar Božović iz Tivta i koreograf KUD-a Mladost Lazar Božovići iz Podgorice, na tribini pod naslovom “Umjetnost izvorne kreacije”. Profesorica mr Melita Malezić je naglasila da su se etnomuzikološkim istraživanjima u Crnoj Gori, uglavnom bavili strani istraživači, a značajn dio sčuvan je  zahvaljujući pojedincima koji su svojim brižnim odnosom sačuvali i popularisali dio dragocjene muzičke baštine. Među njima je naš uvaženi  etnograf, etnokoreolog Ibiš Kujević, kazala je Malezić. 

Govoreći o sandžačkom melosu i doprinosu Ibiša Kujevića negovom očuvanju, prof.dr Naka nikšić je konstatovala da je Kujević kroz svoja istraživanja i ukupni rad posta nezaobilazna institucija kulturnog nasljeđa. Istoriske-društveno političke i kulturne prilike ovog područja rezultirale su prožimanjem iz kojeg je izrastala autentična , bogata i raznovrsna narodna muzička tradicija, koju smo dužni njegovati kroz školsko obrazovanje, stružna usavržavanja i stalna istraživanja, upozorila je Nikšić. 

Kompozitor,profesor, mr Senad Gačević, autor kompozicije Ala- turko, zadivio je publiku komparacijom te  izvorne pjesme u izvođenju Plavskih tamburaša i  snimkom autorske kompozicije po motivima izvorne melodije u izvođenju Simfonijskog orkestra. Time je naglasio ne samo značaj očuvanja narodnog stvaralaštva nego i osposobljavanja darovitih pojedinaca da sa izvora tradicije grade nove umjetničke oblike za savremenu kulturu. Stalno na kvalitativno višem nivou.

Koncert folklora i Hasanaginica

Drugog dana manifestacije,  pod naslovom “Kolo vodi bijela vila”, održan je Koncert programski  odabranih koreografija u izvođenju Kulturno umjetničkih društva i besjeda o Hasanaginici. 

 Povodom 250 godina od prvog objavljivanja čuvene balade,Hasanaginica, prof dr Nadija Rebronja je podsjetila na značaj ovog djela u kontekstu prepoznavanja bošnjaka u savremenoj evropi i svietu. Epika Avda Međedovića i Hasanaginica se odavno izučavaju na svjetski poznatim univerzitetima i to je činjenica na koju možemo biti ponosni pred svim narodima i autoritetima, kazala je Rebronja.

Kulturno umjetnička društva: “Tekstilac” iz Bijelog Polja, “Vrelo Ibra” iz Rožaja i “Bihor” iz Petnjice, kroz koreografije Ibiša Kujevića i drugih koreografa, prikazali su izuzetnu raskoš u svim elementima folklornog umijeća i posvećemosti očuvanju izvornih vrijednosti kulturne baštine. Kako su u svojim obraćanjima istakli predstavnici Društava Milko Kovačević,Mehmed Kujević i Sinan Tiganj,  širom Crne Gore  Ibiš je zadužio folkloraše da kvalitetom brane i uzdižu narodno stvaralaštvu i njeguju različitosti sa ponim poštovanje sopstvenog i drugih identiteta, što je moto i ove manifestacije. Publika je uživala i srdačno pozdravila maldost,ljepotu i igru  u koreografijama. “Bošnjačke igre iz Plava i Gusinja”,”Sandžačke igre”, “Šarenika jabuka”, “Bošnjačke igre”,” Babovo kolo”, “Leskovačke igre” i  “Ibarski Kolašin”. 

Program je realizovan u sali, JU Centar za kulturu Petnjica,   organizaciji  Bošnjačkog vijeća i  pomenute ustanove.

Bošnjačko vijeće zahvaljuje  svima koji su podržali ovu manifestaciju koja bi narednog ljeta trebalo da se održi u Plavu ili Novom Pazaru.  

Leave a Reply