Skip to main content

Na poziv Savjeta Evrope delegacija Vijeća, koju su činili Suljo Mustafić, potpredsjednik Vijeća, Sajma Feratović, predsjednica Odbora za jezik, i Erduan Demić, savjetnik za pravne poslove, sastala se sa ekspertima Sekretarijata Evropske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima (ECRML).

Tema sastanka su bila sva relevantna pitanja koja se tiču promocije i upotrebe bosanskog jezika, posebno u oblastima kao što su obrazovanje, mediji, javne službe i administracija.

Predstavnici Vijeća su eksperte informisali o stanju u obrazovnom sistemu Crne Gore, ukazujući na nezadovoljavajuću implementaciju normi koje se odnose na obrazovanje na maternjem jeziku.

U obrazovnom sistemu Crne Gore nastava na maternjem jeziku ne postoji, bosanski jezik postoji samo u četveroimenom nazivu predmeta. U nastavnim planovima se ne obrađuju jezičke posebnosti, a i sadržaja iz bošnjačke književnosti ima veoma malo u zajedničkom programu. Sve to vodi ka obrazovnoj asimilaciji brojčano manjinskih naroda– naglasio je potpredsjednik Vijeća Suljo Mustafić.

Predsjednica Odbora za jezik i upotrebu pisma Sajma Feratović je detaljno analizirala nastavne planove i programe za osnovnu i srednju šklolu, naglasila da udžbenici ne sadrže mnoge važne lekcije koje se odnose na posebnosti jezika, kulturno nasleđe i tradiciju Bošnjaka, znametine ličnosti iz bošnjačke historije i historijske događaje od značaja za Bošnjake. Takođe, Sajma Feratović je informisala predstavnike ECRML- a da se Vijeće otvorenim pismom obratilo ministru prosvjete Miomiru Vojinoviću, u kojem se traži ispunjenje zahtjeva na kojima Vijeće insistira godinama.

Predstavnici Bošnjačkog vijeća su posebno nezadovoljstvo izrazili u odnosu na uređivačku i kadrovsku politiku Javnog servisa Radio tekevizije Crne Gore. Bošnjaci u Crnoj Gori nemaju svoje medije, i zato bi utemeljivanje redakcije na bosanskom jeziku u sklopu Javnog servisa bi riješilo neke probleme vezane za informisanje na maternjem jeziku- smatraju predstavnici BNV.

Na sastanku je ponovljen dugogodišnji stav Bošnjačkog vijeća da treba da se formira Katedra za bošnjačku književnost i bosanski jezik na Filološkom fakultetu u Nikšiću.

Sastanku su u ime Komiteta prisustvovali Babity Janos, Marija Mikeadilis i Igor Lakić.

Leave a Reply