U Rožajama je takmičarski dio programa 31. međunarodnog festivala „Zlatna pahulja“ sinoć završen. Manifestacija koja je kulturni brend i ambasador Rožaja u svijetu, i ne samo grada pod Hajlom, već i države nam Crne Gore. Svake godine učesnici, ovog festivala, kroz pjesmu i igru šalju u svijet poruke ljubavi, prijateljstva i zajedništva. Za više od tri decenije popularna “Pahulja“ je rasla i razvijala se u svakom smislu i postala jedan od najprestižnijih festivala ove vrste u regionu.
Sve ove godine, festival sa uspjehom, organizuje Centar za kulturu Rožaje. Pokrovitelji su bili, Opština Rožaje, sponzori i Ministarstvo kulture, do ove godine. Izostanak podrške od strane Ministarstva, koje po prirodi stvari treba da pomaže i promoviše kulturu, u najmanju ruku je čudan. Da li su česte kadrovske promjene, na mjestima gdje se odlučuje koji kulturni program treba podržati, u pitanju? Ili neznanje tih istih koji mjere ko će biti podržan ? Ili, pak, nešto treće, nemamo odgovora.
Ali više od trideset godina trajanja, reputaciju koju ima u regionu i Evropi, sve pohvale učesnika iz zemlje i inostranstva, broj umjetnika i izvođača koji su predstavili svoje stvaralaštvo na festivalu, bili su, više nego dovoljni, razlozi i za najneiformisanijeg činovnika u Ministarstvu kulture da ovaj festival treba da se podrži i učine da traje, jer to je baština, ne samo Rožaje, već i Crne Gore.
I umjesto da organizatori razmišljaju o daljem unapređenju festivala, oni moraju da se dovijaju, na razne načine, da se „Pahulja“ ne ugasi. Istina, poručuju da neće dozvoliti ni po koju cijenu da radost i sjaj „Zlatne pahulje“ usahne. Uzdaju se u konstantnu podršku lokalne samouprave i ljudi koji su svjesni značaja festivala. Pitanje je da li će i do kad u tome uspjevati ako Ministarstvo kulture, sve ovo zanemari i ostane dosljedno u odluci da ne podrži „Zlatnu pahulju“?
Enes Gusinjac