Jubilarna deseta knjiga naše sugrađanke Mirsade Bibić- Šabotić ugledala je svjetlost dana. U pitanju je zbirka kratkih priča,,Ruho”. Knjigu je finansiralo Ministarstvo kulture i medija Crne Gore, a izdavač je Centar za kulturu Rožaje. Svoj kritički sud o knjizi dale su dr Lena Ruth Stefanović, mr Ksenija Rakočević i mr Biljana Vukmanović.
Dr Lena Ruth Stefanović
Smatram da djelo Mirsade Šabotić smjelo možemo svrstati rame uz rame sa stvaralaštvom Leile Aboulela i da trebamo biti ponosni što je crnogorska književnost porodila jedan ovakav izvanredan talenat- spisateljicu koja je istovremeno naša rođena, i dio jednog sasvim novog i relevantnog svjetskog vala. Uživajte u čitanju!
Mr Ksenija Rakočević
Zanimljivim aspektom zbirke Ruho nameće se i hronotopičnost koja se mijenja od priče do priče, ali ipak gotovo dosljedno zadržava na prostoru bivše Jugoslavije, obuhvatajući period nekoliko poslednjih decenija. Na ovaj način autorka ukazuje i ističe na jedinstvenost i nedjeljivost problema koje ove prostorne relacije nose sa sobom. Zbirka Ruho od prologo do epiloga, naslonjena na aktuelni momenat predstavlja značajno štivo, kako u pogledu esteteskih vrijednosti, tako u pogledu upozorenja na sitne i krupne probleme s kojima se susrijeću pojedinci, nastale kao odraz intimnih lomova (poput Hiva ili Obeščašćene) do opštih problema koje je zajednica nametnula pojedincu.
Mr Biljana Vukmanović
Mirsada Šabotić ovom zbirkom sasvim sigurno ostavlja jedno snažno svedočenje o ljudskim usponima i padovima kroz različit vremenski, kulturološki i sociološki kontekst, sa suptilnom jednostavnošću protkanom snažnom emocijom. „Ruho” je, sasvim sigurno, drugačiji iskorak u novijoj crnogorskoj književnosti.