×

Upozorenje

JUser: :_load: Nije moguće učitati korisnika sa ID: 656

JUser: :_load: Nije moguće učitati korisnika sa ID: 3318

Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi organizon trajnimin “PROMOVIMI DHE MBROJTJA E TË DREJTAVE TË SHQIPTARËVE NË MAL TË ZI”.

Poeti Hajredin Kovaçi është paraqitur këto ditë para lexuesit me përmbledhjen e re me poezi “Vdekja e fjalës”, e cila përbëhet nga 95 poezi, të ndara në tre cikle. Në poezitë e tij, Kovaçi shpreh shqetësimin dhe revoltën për gjendjen ekzistuese të shoqërisë, popullit dhe vendit të tij. 

Utorak, 04 Februar 2020 07:16

Albin Kurti-kryeministër i ri i Kosoves

Autor

Lideri  i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tashmë zyrtarisht ka marrë pozitën e kryeministrit të Kosovës.

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve Art Club dhe PEN Qendra e Kosovës do të shënojnë 60-vjetorin e lindjes së poetit dhe studiuesit të letërsisë Prof. Dr. Basri Çapriqi(1960-2018) me një veprimtari shkencore-letrare, e cila do të mbahet në Ulqin, më 17-18 janar 2020. 

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në bashkëpunim me Qendrën për Ruajtjen dhe Zhvillimin e Kulturës së Pakicave dhe Bibliotekën e Qytetit – Ulqin do të bëjnë përurimin e vëllimit poetik “Biseda e brezave” të autorit Dimitrov Popoviq, të premten, më 20 dhjetor 2019, ora 18.00, në mjediset e Bibliotekës së Qytetit - Ulqin

 

Ftesa_-_Dimitrov_Popoviq.jpg

Četvrtak, 12 Decembar 2019 08:11

Kurti jep detaje për bisedimet me Mustafën

Autor

Albin Kurti, kandidat për kryeministër të Kosovës ka folur për programin e qeverisë që Vetëvendosje është duke krijuar me LDK, dialogun me Serbinë dhe integrimin e ardhshëm me Shqipërinë.

 Ai në një intervistë për Deutsche Welle sa i përket bisedimeve me Lidhjen Demokratike të Kosovës për arritjen e marrëveshjes së koaicionit qeverisës ka thënë se tani janë në një pikë ku po finalizohen ato, transmeton Klan Kosova.

“Unë jam optimist. Ka vështirësi, ka sfida, por kur ka vendosur populli më 6 tetor, ai ka bërë një lloj zgjedhjeje që nuk na ka lënë neve mundësi tjetër zgjedhjeje më tutje. Pra nuk ka mundësi për aritmetika të tjera, përveçse për qeverinë e nesërme që përbëhet nga opozita e djeshme me udhëheqjen e Vetëvendosjes, në bashkëqeverisje me LDK, me mua kryeministër”.

“Është e vërtetë që kemi diskutuar për ministrat, jemi dakorduar që t’i kemi dy zëvendëskryeministra, zëvendëskryeministri i parë nga LDK, zëvendëskryeministri i dytë nga Vetëvendosja. Jemi dakorduar që t’i kemi nga pesë ministri, ku dy ministri shtesë i vijnë pakicave. Kësisoj kemi gjithsej dymbëdhjetë ministra”.

“Në bazë të Gjykatës Kushtetuese dhe Kushtetutës ne na takon automatikisht kreu i Kuvendit, por kemi treguar gatishmëri për ta biseduar edhe këtë post. Por, ndonëse e dimë që çështja e Presidentit do të bjerë nën mandatin tonë dhe ne si subjekte politike do të duhet të jemi të angazhuar, kemi shprehur besimin që është më mirë të mbyllet çështja e qeverisë para se të hapet ndonjë çështje për presidentin. Ju e dini që në Kushtetutën tonë thuhet që “Presidenti përfaqëson unitetin e popullit”, pra nuk është një çështje e thjeshtë. Është e vërtetë që ka vështirësi, por besoj se me mirëbesim të ndërsjelltë dhe sidomos me dëshirën e madhe për ndryshime në Kosovë do ta tejkalojmë edhe këtë në ditët në vijim”.

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” do të bëjë përurimin e librit “VARREZAT NË ULQIN – Zona e brendshme e qytetit dhe rrethina e afërt”të autorit mr. Ali Bardhi, të premten, më 13 dhjetor 2019, ora 19.00, në Galerinë e Qendrës së Kulturës – Ulqin.

Ndërsa të shtunën, më 14 dhjetor 2019, ora 11.00, në Qendrën Islame Edukative Humanitare “Munira” – Katërkollë do të bëhet përurimi i librave “VARREZAT NË ANË TË MALIT – Ulqin” dhe “VARREZAT NË ULQIN – Zona e brendshme e qytetit dhe rrethina e afërt”.  

Ftesa_-_Varrezat_ne_Ulqin.jpg

Në vitin 1912, pikërisht më 4 dhjetor, Qeveria e parë shqiptare filloi punën nën kryesinë e Ismail Qemalit.

 

Qeveria do të qëndronte në Vlorë deri në janar të vitit 1914, megjithëse me autoritet praktikisht vetëm brenda qytetit.

Po më 4 dhjetor, Vlora u godit me artileri nga flota greke që kishte bllokuar portin.

Trupat greke gjithashtu pushtuan ishullin e Sazanit, duke kontrolluar hyrjen në portin e Vlorës dhe këputën kabllon e komunikimit Shqipëri-Itali, e vetmja lidhje e vendit me botën e jashtme.

Grekët gjithashtu tentuan të merrni Sarandën.

Anëtarët e Kabinetit Qeveritar

Ismail Qemali - Kryeministër dhe Ministër i Jashtëm

Dom Nikoll Kaçorri - Zv.Kryeministër

Myfit bej Libohova - Ministër i Brendshëm

Gjeneral Mehmet Pashë Deralla - Ministër i Luftës

Abdi bej Toptani - Ministër i Financave

Dr. Petro Poga - Ministër i Drejtësisë dhe sistemit Gjyqësor

Dr. Luigj Gurakuqi - Ministër i Arsimit

Mit'hat Bej Frashëri - Ministër i Punëve Publike

Pandeli Cale - Ministër i Agrikulturës

Lef Nosi - Ministër i Post-Telegrafit

Përmbledhja me tregime për fëmijë “Princesha Albionë” e shkrimtarit Asllan Bisha është përuruar sot (të premten) në Shkollën Fillore “Boshko Strugar” në Ulqin, ku autori ka punuar si mësimdhënës i gjuhës dhe letërsisë shqipe.

20191129_094931.jpg

Në emër të botuesit, nxënësit dhe mësimdhënësit e pranishëm i ka përshëndetur kryetari i Shoqatës së Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club”, Ismet Kallaba. Ai dhe dr. Gani Karamanaga kanë folur për autorin, krijimtarinë e tij dhe librin “Princesha Albionë”.

Autori Asllan Bisha, në fjalën e tij, ka treguar se deri tani ka botuar pesë libra për fëmijë dhe se me këtë libër e ka përmbyllur krijimtarinë e tij për fëmijë.

Nxënësit e dalluar kanë lexuar disa fragmente nga libri.

20191129_093635.jpg

 

 

Përurimi është përgatitur nga mësimdhënësja e gjuhës dhe letërsisë shqipe, Aishe Resulbegu.

Të pranishëm në përurim kanë qenë edhe përfaqësuesit e Fondit për Mbrojtjen dhe Realizimin e të Drejtave të Pakicave, i cili e ka mbështetur projektin e botimit të librit.

20191129_092641.jpg

 

 

 

Petak, 29 Novembar 2019 07:25

Shqipëri: Shkon në 48 numri i viktimave

Autor

Është rritur bilanci i viktimave nga tërmeti.

Në Durrës është nxjerrë edhe trupi i Ilir Lalës. Trupat e kërkim-shpëtimit gjetën trupin e tij para pak minutave dhe me ambulancë u dërgua për në mort.

Numri i të vdekurve në familjen Lala ka shkuar në 8 ndërsa numri total i viktimave nga tërmeti është 48./tch

X

!!!!!

Svako kopiranje, umnožavanje, presnimavanje, objavljivanje i distribuiranje cijelog ili djelova podataka sa web sajta „Radio Rožaje" ili članaka objavljenih na ovom web sajtu (uključujući dokumenta, fotografije i sl.), bez obzira na razloge, zabranjeno je i predstavlja povredu autorskog prava i krivično djelo!