Institut za onkologiju ostao je bez lijeka “Zometa” namijenenog pacijentima oboljelim od karcinoma, kojima se ova teška bolest proširila na kosti. Iz Montefarma za CdM pojašnjavaju da su procedure nabavke ovakvih ljekova često duge i komplikovane, što može prouzrokovati zastoje. Međutim, iz te ustanove za CdM ističu da je za lijek „Zometa“ pregovarački proces u toku, te da očekuju njegovu realizaciju u narednim danima.
Iz Kliničkog centra Crne Gore za CdM kazali su da je neko vrijeme prisutno isporučivanje nedovoljnih količina ljekova, ali i kašnjenja u isporuci, kao i da oni ne mogu uticati na redovnost snabdijevanja, te da je to u rukama Montefarma.
Naime, tokom prethodne nedjelje onkološki pacijenti vraćeni su sa Instituta za onkologiju bez primljene – „Zomete“, koja predstavlja dio redovne terapije.
Prema saznanjima CdM-a, pacijentima je iz Instituta rečeno da se putem telefona svakodnevno informišu o tome kada će lijek stići, jer oni nemaju unaprijed tu informaciju i nisu u mogućnosti precizno da je saopšte.
Iz Zdravstvene ustanove apoteke Crne Gore Montefarm saopštili su da nabavku ljekova vrše u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, kao i da procedure znaju biti komplikovane.
“Procedure ovakvih nabavki vrlo često su duge i komlikovane što u određenim slučajevima prouzrokuje povremene zastoje u povlačenju neophodnih ljekova”, kazali su za CdM iz Montefarma.
Iz te zdravstvene ustanove ističu da je za lijek koji nedostaje na Institutu za onkologiju “Zometa” pregovarački proces u toku.
“Za pomenuti lijek „Zometa“ pokrenut je pregovarački postupak, u skladu sa gore pomenutim zakonom, čiju realizaciju očekujemo u narednih nekoliko dana, nakon čega ćemo isti proslijediti odjeljenjima onkologije”, naveli su u u odgovoru CdM-u.
KCCG: Prisutno isporučivanje nedovoljnih količina ljekova i kašnjenja, ne možemo uticati na snadbijevanje za to je zadužen Montefarm
Iz Kliničkog centra Crne Gore za CdM kazali su da je neko vrijeme prisutno isporučivanje nedovoljnih količina ljekova i medicinskih sredstava, ali i kašnjenja u isporuci. Takođe, istakli su da Klinički centar ne može uticati na redovno i kontinuirano snadbijevanje ljekovima, te da je za to nadležan Montefarm kada su u pitanju javne zdravstvene ustanove u Crnoj Gori.
Iz KCCG su za CdM naglasili da Centar za medicinsko snadbijevanje te ustanove redovno naručuje potrebne količine ljekova i medicinskih sredstava od AU Montefarm.
„Izvjesno vrijeme je prisutno, kako isporučivanje nedovoljnih količina ljekova i medicinskih sredstava, tako i kašnjenja u isporuci odnosno kraća ili dugotrajnija deficitarnost. U tom smislu pojačano vodimo komunikaciju da ovakve situacije blagovremeno prevaziđemo, tako da smo informisani od Montefarm-a da problemi u snadbijevanju, odnosno zastoji, nastaju u procedurama nabavki koju ta ustanova sprovodi, zbog čega se i dešava da povremeno ima zastoja u snadbijevanju ljekovima i medicinskim sredstvima KCCG-a, što je primjer i u konkretnom slučaju“, naveli su iz KCCG-a.
Dakle, u odgovoru CdM-u pojasnili su da organizacione jedinice KCCG, što je slučaj i sa Institutom za onkologiju (IO), ne mogu unaprijed znati kada će neki lijek koji nedostaje biti dostupan jer navedene informacije nam ne mogu biti blagovremeno dostavljene.
„Zometa nije lijek koji utiče na maligne ćelije niti osnovni vid liječenja maligne bolesti“
Takođe, napominju da „Zometa“ nije lijek koji utiče na maligne ćelije niti osnovni vid liječenja maligne bolesti.
„Što se tiče same Zomete ( i njegove zamjene) Bondronata, u pitanju su ljekovi iz grupe bisfosfonata i ne predstavljaju specifičnu onkološku terapiju to jeste hemio, biološku, imuno ili hormonsku terapiju. Nijesu ljekovi koji utiču na maligne ćelije niti osnovni vid liječenja maligne bolesti. Svi pacijenti koji primaju ljekove iz ove grupe primaju uz to i neki vid specifične onkološke terapije, odnosno, lijek koji utiče na maligne ćelije primarnog tumora gdje god da je on dao metastaze“, pojasnili su iz KCCG.
Sa druge strane, metastaze u kostima imaju i kombinovane i pomoćne terapije poput pomenutih bisfosfonata ili lokalnog tretmana zračenjem, ističu iz Kliničkog centra.
„Praksa je da se bisfosfonati ordiniraju na četiri nedelje tj. 28 dana ali isto tako ovi ljekovi se mogu ordinirati i na osam ili 12 nedjelja. Šta više kod pacijentkinja sa karcinomom dojke koji je dao metastaze u kostima nakon primjene od jednu godinu po standardnom režimu na 28 dana, preporučuje se režim primjene jednom u tri mjeseca. Takođe i kod pacijenata sa karcinomom prostate, kod kojih je česta lokalizacija metastaza upravo koštani sistem, režim ordiniranja lijeka nakon primjene duže od jednu godinu je na dva do tri mjeseca“, objašnjavaju iz te zdravstvene ustanove.
Klinički centar, kako su kazali, ne može uticati na redovno i kontinuirano snadbijevanje.
„Zbog svega navedenog, i pored napora ljekara i osoblja Centra za medicinsko snadbijevanje KCCG da blagovremeno budu obezbijeđeni svi neophodni ljekovi za pacijente, KCCG ne može uticati na redovno i kontinuirano snadbijevanje. Još jednom napominjemo da je AU “Montefarm” nadležan za redovno i kontinuirano snadbijevanje ljekovima i medicinskim sredstvima svih javnih zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori, te je samim tim o svim problemima koji postoje u lancu nabake nadležan da i jedini ovlašćen da da pravu informaciju o trenutnom stanju u snadbijevanju“, istakli su iz KCCG-a.
Lijek “Zometa” u Crnoj Gori se nalazi na osnovnoj listi ljekova Fonda za zdravstveno osiguranje, a tenderska cijena pakovanja je 34,98 eura.
___
CDM