Crna Gora 2013. godine ratifikovala Istanbulsku konvenciju o sprječavanju i borbi nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Država je tada preuzela obavezu da otvara krizne centre, skloništa za žrtve nasilja, da obučava sudije, sutkinje, tužitelje i tužiteljke, policiju, zaposlene u centrima za socijalni rad, da mijenja zakone i usklađuje ih sa Konvencijom. Međutim, taj proces nije doveden do kraja. Moglo bi se reći da je tek započet. U njegovom kretanju ključnu ulogu trebalo bi da imaju lokalne zajednice.
Iz NVO „Ikre“ poručuju da Opština Rožaje trenutno nema dovoljan broj strateških dokumenata koja se bave problemom nasilja nad ženama i nasilja u porodici, kao ni lokalni akcioni plan za rodnu ravnopravnost. Prema njihovim zapažanjima, uz podsjećanje na visok stepen nasilja nad ženama u porodici, Rožajama nedostaju politike za rodnu ravnopravnost, te za rehabilitaciju i resocijalizaciju žena žrtava rodno zasnovanog nasilja.
Ta nevladina organizacija će u narednom periodu, uz finansijsku podršku NVO „Centar za ženska prava“ i Austrijske razvojne saradnje, realizovati projekat „Pokretanje inicijative za usvajanje politika za finansijsku održivost servisa za rehabilitaciju i reintegraciju žena žrtava rodno zasnovanog nasilja u opštini Rožaje“ u okviru kojeg se zalaže za uspostavljanje održivog modela finansiranja specijalizovanih usluga za žrtve svih vrsta nasilja nad ženama i nasilja u porodici na lokalnom nivou, uključujući i program socijalnog stanovanja za one koje nemaju smještaj.
Naglašavaju i da je potrebno osigurati dostupnost servisa podrške i specijalizaciju zaposlenih u institucijama koje pružaju zaštitu i podršku ženama žrtvama nasilja i osigurati postupanje po Protokolu o tretmanu, prevenciji i zaštiti od nasilja u porodici i nasilja nad ženama.
-Neophodno je započeti sa inicijativom za kreiranje politika za finansijsku odrzivost servisa za rehabilitaciju i resocijalizaciju zena s iskustvom rodno zasnovanog nasilja, kako bi se ojačala međusektorska saradnja kao i izveo zaključak šta je neophodno raditi kako bi se unaprijedilo trenutno stanje, navodi se u opisu projekta koji sprovodi NVO „Ikre“.
Dugoročni cilj programa je kvalitetnija rehabilitacija i reintegracija žena žrtava rodno zasnovanog nasilja u opštini Rožaje.
NVO „Ikre“ posjeduje Savjetovalište za pružanje psihosocijalne i pravne podrške žrtvama rodno zasnovanog nasilja koje je trenutno jedno od šest licenciranih servisa tog tipa u Crnoj Gori.