Dolaskom mjeseca septembra zvuk školskog zvona označio je početak nove školske 2024/25 godine. Naši školarci su se vratili u svoje školske klupe, ovaj put godinu stariji. Zvuk školskog zvona označio je i nastavak realizacije projekta „Razvijanje svijesti kod mladih o spoznaji prevencije nasilja i posljedicama istog, s akcentom na nasilje prema ženama”.
Cilj projekta jeste mladima koji su u životom dobu potrage za sobom i kao takvi skloni raznim iskušenjima predočiti o posljedicama devijantnog ponašanja i usmjeriti na suzbijanje i prevenciju istog.
Krajem prethodne školske godine realizovano je anketiranje osmog i devetog razreda u Osnovnoj školi „25 maj“ Rožaje. Ove školske godine anketiranje se nastavlja u srednjoj školi „Gimnazija 30. septembar“ i Srednjoj mješovitoj školi Rožaje.
Anketiranje, kao prva projektna faza, ima za cilj uvid u stanje svijesti kod mladih o nasilju, koje je danas sve više zastupljeno u našem društvu i izraženo među omladinom. Potom slijedi realizacija predavanja u navedenim školama, kao druga projektna faza, kojima će se učenici podsjetiti na štetnost devijantnog ponašanja i upoznati sa prevencijom prema istom.
Kao jedan od ciljeva Projekta je formiranje Mreže vršnjačke podrške. Kroz Mrežu, koja bi
funkcionisala uz školskog pedagoga, psihologa, zainteresovanog nastavnog osoblja i NVO osoblja, odabrani učenici bi aktivno učestvovali u zalaganju za prevenciju nasilja i promovisanju prijateljstva, lijepog međusobnog ophođenja u svojim školama, kroz razne edukativne i zabavne radionice i aktivnosti.
Projekat realizuje NVU IKRE Rožaje, a isti je podržan od Ekumenske inicijative žena, hrvatske neprofitne organizacije.
Nevladina organizacija “IKRE” Rožaje je neprofitna i nestranačka organizacija osnovana 2002. godine i koja se od svog nastajanja bori za suzbijanje svih oblika nasilja.
Ekumenska inicijativa žena (EIŽ) hrvatska je neprofitna organizacija koja kroz svoj program dodjele financijskih potpora podržava projekte i razvoj bazičnih organizacija kojima upravljaju žene te teologinje u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, na Kosovu i u Srbiji. EIŽ je posvećena osnaživanju uloge žene u jačanju civilnog i međureligijskog dijaloga te potencijala vjere kao pozitivnog faktora socijalne promjene kroz izgradnju mira i pomirenja. S obzirom na svoj regionalni profil, EIŽ osigurava aktivisticama iz svoje mreže mogućnost susreta te razmjenu iskustava s ciljem veće vidljivosti njihova rada i veće mogućnosti za pristup resursima.
Nasilje zatvara vrata, dok poštovanje otvara srca.