Ambasadori zemalja članica EU u Briselu odobrili su Zajedniku poziciju EU u poglavljima 23 i 24 u pregovorima sa Crnom Gorom. Time se stiču uslovi za Međuvladinu konferencije na ministarskom nivou, koja će biti održana 26. juna u Briselu.
U poziciji koju su usvojili ambasadori na današnjem sastanku navodi se da je Crna Gora, generalno gledano, ispunila prelazna mjerila u poglavljima pravosuđe i temeljna prava i pravda, sloboda i bezbjednost.
Prethodno je Evropska komisija u procjeni konstatovala da je Crna Gora, sveukupno, ispunila prelazne standarde, dostigla dobar rezultat na nivou usklađenosti i napreduje u primeni pravnih tekovina EU, što se navodi u nacrtu zajedničke pozicije u koju je dopsinik RTCG u Briselu imao uvid.
U zajedničkoj poziciji utvrđena su i završna mjerila kojima se definišu dalje smjernice u radu koji predstoji na ovim poglavljima.
Prema procedurama, Zajednička pozicija sada treba i formalno da bude odobrena na ministarskom nivou, a potom slijedi održavanje Međuvladine konferencije.
Kako saznajemo, Međuvladina konferencija sa Crnom Gorom biće održana u srijedu 26. juna, a na njoj će pored predsjednika Vlade Milojka Spajića učestvovati visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Žozep Borelj, komesar za proširenje Oliver Varhelji i ministarka vanjskih poslova Hađa Labib, kao i predstavnici ostalih zemalja članica EU.
Belgijsko predsjedavanje potvrdiće ispunjavanje privremenih mjerila i saopštili koja su završna mjerila koja su dogovorena od strane EU. Dodatne komentare daće i komesar Varhelji.
Od crnogorske strane se potom očekuje da se saglasi sa predloženim kriterijumima za zatvaranje poglavlja.
Nakon ovog događaja biće održana i konferencija za novinare.
Prva međuvladina konferencija sa Crnom Gorom na ministarskom nivou održana je 29.juna 2012, kada je naša zemlja zvanično i počela pregovore.Od tada je održano 15 ovakvih sastanaka. Crna Gora otvorila je sva 33 pregovaračka poglavlja u kojima pregovara sa EU, dok su tri privremeno zatvorena.
U maju 2021. godine, Savjet se saglasio o primjeni revidirane metodologije proširenja na pristupne pregovore sa Crnom Gorom s ciljem da se ponovo osnaži proces pridruživanja, stavi jači fokus na temeljne reforme i snažnije političko usmjeravanje. Novom metodologijom poglavlja su grupisana u šest klastera.