Ukoliko Crna Gora ne napravi funkcionalne institucije, ne izabere Ustavni sud, Evropska unija bi u januaru ili februaru mogla zaustaviti cijeli proces sa Crnom Gorom. Preporuka je da Crna Gora ne postupa prema izmijenjom Zakonu o predsjedniku dok se ne formira Ustavni sud koji će ocijeniti njegovu ustavnost. To su poruke saveznog ministra za evropske i međunarodne poslove Austrije Aleksandera Šalenberga i ministarke vanjskih poslova Slovenije Tanje Fajon koji su danas po mandatu visokog predstavnika EU za vanjske poslove i bezbjednosnu politiku Žozepa Borelja, posjetili Crnu Goru. Fajon je kazala da do petka očekuje da raspiše novi konkurs za izbor četvoro sudija Ustavnog suda.
Ministarka vanjskih poslova Slovenija Tanja Fajon saopštila je da je situacija u Crnoj Gori zabrinjavajuća, te da je krajnje vrijeme da se reaguje.
“Tu smo kao predstavnici dvije države, prijateljske politike širenja EU. Želimo da pomognemo. Duboka kriza u Crnoj Gori usporila je pristupne pregovore. Situacija je zabrinjavajuća. Alarm za Crnu Goru. Krajnje je vrijeme da se reaguje”, kazala je ona na konferenciji za novinare.
Fajon je poručila da je koliko je sjutra potrebno da se upostavi Ustavni sud i da se imenuju četiri sudije Ustavnog suda.
“Ključno je da se Crna Gora iskopa iz najgore krize posljednjih decenija. Do kraja januara treba završiti postupak izbora sudija Ustavnog suda”, istakla je ona.
Prema njenim riječima, EU nije zaboravila Zapadni Balkan.
“Lično kao prijatelj iz Slovenije želim da Crna Gora ima podršku EU, kada je teško zbog svega što se dešava. Vidimo budćnost Crne Gore u EU. Ozbiljna je situacija. Buđenje za alarm je tu. Nakon današnjih sastanaka sa predsjednikom Crne Gore, premijerom u tehničkom mandatu i predsjednicom parlamenta sam optimistična”, naglašava Fajon.
Savezni ministar za evropske i međunarodne poslove Austrije Aleksander Šalenberg je kazao da je Crna Gora najviše napredovala na putu ka EU.
Ali, upozorava, trenutno stvari izgledaju malo drugačije.
“Vidimo zastoj u reformama. Ovo nije bileteralna posjeta niti iz zabave već uz jasno upozrenje i ohrabrenje. Želimo da Crna Gora prevaziđe političku blokadu i zastoj. Postoji upozorenje ako se nastavi zastoj Crna Gora rizikuje da napravi sljedeći korak ka EU. Stojimo na strani crnogorskog naroda koji snažno podrzava evropsku perspektivu države. Svi su svjesni izazova koji čekaju ovu zemlju, premijer, predsjednik i predsjednica parlamenta. Svi se fokusiramo na Ustavni sud jer je deprimirajuće da nema konsenzusa za četiri sudije. Nema vremena za gubljenje”, smatra Šalenberg.
On napominje da se nakon 24. februara kada je Rusija napala Ukrajinu cijeli svijet promijenio.
“Potrebno je da djelate. Moraju uslijediti i naredni koraci i želimo da Crna Gora nastavi na evropskom putu”, istakao je Šalenberg.
Fajon je novinarima kazala da se njihova današnja posjeta Crnoj Gori može se razumjeti da su tu kao medijatori, kao predstavnici EU.
“Sve što smo danas razgovarali prenijećemo ministrima vanjskih poslova EU. Upitna je primjena Zakona o predsjedniku, znate stav Venecijanske komisije, nema Ustavnog suda. Ako bude formirana nova vlast ozbiljno ćemo razotriti saradnju sa tom vladom uspostavljenoj na novom Zakonu o predsjedniku”, upozorila je Fajon.
I Šalenberg je istakao da je upitan izmijenjeni Zakon o predsjedniku, te da njega mora da ocijeni Ustavni sud.
Odgovarajući na pitanje šta Crna Gora rizikuje ukoliko formira novu vlast nakon izmjena Zakona o predsjedniku Fajon je kazala da je rizik gubljenje povjerenja, ali i da je to najmanji rizik.
“Crna Gora je od fondova EU do sada dobila milijardu eura. Ali sve je u pitanju, politički, ekonomski. Ako Crna Gora ne napravi funkcionalne institucije, ne izabere Ustavni sud, mogli bi u Briselu u januaru ili februaru razmotriti zaustavljanje cijelog procesa sa Crnom Gorom”, istakla je ona.
Fajon napominje da je, prema najnovijim istraživanjima, podrška građana Crne Gore EU 75 odsto.
“Ako svi odgovorni političari neće da slušaju građane onda će oni izgubiti”, smatra ona.
Rješenje izlaska Crne Gore iz krize Fajon vidi u saglasnosti svih političkih partnera.
“To je izbor Ustavnog suda, a naravno očekujem i dogovor o izborima. Treba naći konsenzus svih. Mi ćemo biti tu da pomognemo. Važno je da Crna Gora ostane na putu ka EU”, ocijenila je ona.
Šelenberg je rekao da neće saopštavati detalje današnjih razgovora sa crnogorskim zvaničnicima.
“Preporučujem da se ne postupa po ovom Zakonu o predsjedniku prije nego što se uspostavi Ustavni sud”, kazao je on.
CdM