Predsjednik Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori Suljo Mustafić i novinar i urednik Antene M Darko Šuković, učestvovali su u Istanbulu na simpozijumu posvećenom obilježavanju 100 -godišnjice genocida u Šahovićima koje je organizovalo udruženje iseljenika “Turska-Bosna -Sandžak”.
U svom obraćanju, Suljo Mustafić je kazao da događaj u Šahovićima predstavlja historijsku mrlju koja svjedoči o vremenu pomračenja uma, čiji su žrtve nedužni ljudi.
Nesporno je da se u Šahovićima, u mirnodopsko vrijeme, desio genocid nad nedužnim bošnjačkim življem, i da je to jedan u nizu u 20.vijeku, uključujuci i onaj završni u Srebrenici. Mi se sa pijetetom sjećamo šehida Šahovića, podržali smo organizaciju skupova i okruglih stolova u cilju saznavanja pune naučne istine o ovim događajima. -kazao je Mustafić
Predugo se ćutalo o Šahovićima, gotovo stoljeće je istina bila prekrivena sramotnom šutnjom. Bez istine nema suočavanja sa prošlošću, zato je jako važno ovaj događaj rasvijetliti kroz kompetentna i utemeljena istaživanja. Želimo graditi budućnost, ne na mržnji i osvetii, već na pravdi i istini, u pomirenom društvu, u našoj Crnoj Gori. Naša poruka je je da istinu moramo sagledati, izvući iz nje pouke, sa željom da se nikada i nigdje ne ponove takvi događaji. -istakao je Mustafić
Mustafić je zaključio i da Bošnjaci u Turskoj sa svojim sunarodnicima održavaju snažnu vezu koja je most koji snažno povezuje Tursku sa Crnom Gorom i drugim balkanskim zemljama.
Bošnjačko vijeće biće snažna potpora procesima zbližavanja i saradnje naših iseljenika i Crne Gore, a kroz podršku ovakvim skupovima istinskoj težnji za naučnim rasvjetljavanjem tragičnih događaja -kazao je Mustafić.
Novinar i urednik Antene Darko Šuković je kazao da je suočavanje sa prošlošću jedini efikasan lijek protiv ponavljanja zla.
To znači suočavanje sa cijelom istinom o događaju, njegovim uzrocima i posljedicama, zločincima i žrtvama. A ako mene pitate, najvažniji element tog suočavanja je uspostavljanje efektivnog moralnog kodeksa koji zločince i njihove promotere žigoše kao bića vrijedna prezira -istakao je Šuković
On je zaključio da je pogrešan narativ koji osuđuje bavljenje prošlošću kao navidni uzročnik podjela, jer najveći dio današnjih sukoba zapravo je posljedica neriješenih konflikata iz prošlosti.
A neriješeni su, jer istina o njima nije javno saopštena, nije ušla u udzbenike i naučna djela. Nije postala dio kolektivne svijesti -poručio je Šuković, uz opasku da bez istine o prošlosti, pa i o Šahovićima, nema budućnosti kakvu želi svaki normalan čovjek.
Na simpozijumu su učestvovsli i predstavnici Bošnjačkog vijeća u Srbiji – dr Adel Slatina i Fuad Baćićanin, zatim prof.dr Mustafa Karamanjolu, historičar Harun Crnovršanin, poslanik u Skupštini Republike Turske Husein Kansu, i rukovodsrvo udruženja “Turkiye -Bosna Sandžak” – predsjednik Sedat Zijade, i članovi Refik Akova i Hilmi Erdem.
Informativna služba Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori