Poslanik Skupštine Crne Gore Admir Adrović, na poziv Igbala Mamadova, predsjednika Grupe prijateljstva sa Crnom Gorom u Parlamentu Azerbejdžana, učestvovao je na „VI Svjetskom forumu o međukulturnom dijalogu“, održanom u Bakuu, od 1. do 3. maja 2024. godine.
Forum koji je organizovala Vlada Republike Azerbejdžan, u partnerstvu sa organizacijama Ujedinjenih nacija „UNESCO“, Alijansom civilizacija i UN turizam, kao i Organizacijom za islamsku nauku, obrazovanje i kulturu „ISESCO“ otvorio je predsjednik Republike Azerbejdžan, Ilham Alijev.
U svom govoru, predsjednik Alijev istakao je važnost Foruma kao međunarodne platforme za dijalog između kultura, te ulogu Azerbejdžana u promovisanju mira, tolerancije i razumijevanja.
Govoreći o širokom spektru tema o kojima će se raspravljati tokom Foruma, predsjednik Alijev izrazio je uvjerenje da će diskusije i ideje iznijete na Forumu doprinijeti razvoju međukulturnog dijaloga i smanjenju globalnih prijetnji.
Predsjednik je takođe podijelio iskustva Azerbejdžana u jačanju kulturne raznolikosti i međureligijskog dijaloga, ističući ulogu dijaloga između kultura u očuvanju mira i stabilnosti.
U sklopu ovogodišnjeg foruma održana je i konferencija posvećena parlamentarnoj dimenziji međukulturnog dijaloga, u okviru kojeg su parlamentarci razgovarali na temu: Uloga i najbolje prakse u normativnoj zaštiti kulturnog nasljeđa.
Inteprarlamentarnu konferenciju otvorila je predsjednica Skupštine Azerbejdžana Sabiha Gafarova, a učesnicima skupa između ostalih obratio se i poslanik Skupštine Crne Gore Admir Adrović.
Adrović je u svom govoru istakao važnost kulturnih dobara kao značajnog faktora nacionalnog identiteta i dugoročnog resursa za održivi razvoj. Naglasio je da Crna Gora aktivno teži ka postavljanju kulturnih politika kao prioritetnih, podržavajući slobodu stvaralaštva i poštovanje prava na kulturu.
Adrović je istakao da je kultura temeljna vrijednost svakog društva, te naglasio potrebu za podrškom države i lokalnih samouprava u podsticanju kulturnog stvaralaštva i zaštiti kulturne baštine. On je takođe istakao značaj izgradnje efikasnih i transparentnih sistema upravljanja kulturom, u skladu sa međunarodnim standardima, kao i važnost demokratizacije kulturne politike i decentralizacije organizacije i finansiranja kulture.
U svom govoru Adrović je istakao da će Crna Gora nastaviti da jača međunarodnu kulturnu saradnju i učestvovati u programima UNESCO-a kako bi unaprijedila zaštitu i očuvanje kulturnih dobara.
Crna Gora redovno sarađuje sa evropskim institucijama i insistira na primjeni najviših međunarodnih standarda u zaštiti kulturnih dobara u Crnoj Gori. Kontinuirano radimo na unapređenju sistema zaštite i upravljanja kulturnom baštinom, jačanju mehanizama za zaštitu i očuvanje kulturnih dobara te njihovom stavljanju u funkciju održivog korišćenja, zaključio je Adrović.
Tokom trodnevnog Foruma održane su četiri plenarne sesije i 12 panel diskusija na teme kao što su obrazovanje, mladi, klimatske promjene, vještačka inteligencija, zaštita kulturnog nasljeđa, ilegalne migracije i druge.
Ovogodišnji, VI Svjetski forum o interkulturnom dijalogu okupio je preko 700 uglednih gostiju iz više od 110 zemalja svijeta.
Grupe prijateljstva