Vlada je, na danas održanoj 58. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik dr Dritan Abazović, usvojila II prilog Izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori 2023. koji se odnosi na period 1. IV – 15. VI 2023 godine. Prilog sadrži relevantne i precizne informacije u oblasti političkih i ekonomskih kriterijuma, odnosno o napretku u dijelu preuzimanja obaveza iz članstva za 33 pregovaračka poglavlja za period 1. april – 15. jun 2023, koje Evropska komisija sa posebnom pažnjom koristi tokom izrade godišnjeg Izvještaja o Crnoj Gori. Prema ustaljenoj praksi, Crna Gora dva puta godišnje dostavlja priloge Izvještaju Evropske komisije. Prvi Prilog, za period 6. jun 2022 – 31. mart 2023, dostavljen je EK 19. aprila 2023. Proces pripreme Priloga se odvija preko pregovaračkih radnih grupa za pregovore u pojedinačnim poglavljima pravne tekovine EU, a Ministarstvo evropskih poslova je prikupilo, obradilo i oblikovalo sve dostavljene informacije, shodno formatu izvještavanja i interesovanju Komisije pokazanom u komunikaciji sa crnogorskom stranom.
Vlada je donijela Odluku o broju studenata za upis u prvu godinu osnovnih studija UCG za studijsku 2023/2024. godinu koji se finansiraju iz Budžeta Crne Gore. Na predlog Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore, Odlukom je predviđen upis 3.174 studenta na osnovne studije koje su besplatne. Prilikom predlaganja broja studenata, Senat Univerziteta Crne Gore i organizacione jedinice su se rukovodili standardima kvaliteta nastave, brojem nastavnog osoblja, materijalnom osnovom za realizaciju pojedinačnog studijskog programa, prostornim kapacitetima, kao i adekvatnim odnosom broja studenata i nastavnog osoblja. Takođe, donijeta je i Odluka o broju studenata za upis u prvu godinu osnovnih studija na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost za studijsku 2023/2024. godinu koji se finansiraju iz Budžeta Crne Gore. Odlukom je za studijsku 2023/2024. godinu utvrđen upis 40 studenata na osnovne studije Fakulteta.
Donijeta je Odluka o uvođenju međunarodnih restriktivnih mjera utvrđenih odlukama Savjeta Evropske unije protiv širenja i upotrebe hemijskog oružja. Ovom Odlukom uvode se međunarodne restriktivne mjere protiv širenja i upotrebe hemijskog oružja, koje su utvrđene odlukama Savjeta Evropske unije kojima se Crna Gora pridružila, u skladu sa vanjskopolitičkim prioritetom usaglašavanja sa Evropskom unijom, u oblasti zajedničke vanjske i bezbjednosne politike. Shodno Odluci, Crna Gora ograničava ulazak na svoju teritoriju ili prelazak preko teritorije fizičkim licima koja su odgovorna ili pružaju finansijsku, tehničku ili materijalnu podršku za proizvodnju, sticanje, posjedovanje, razvijanje, prevoz, stvaranje zaliha ili prenos hemijskog oružja, kao i fizičkim licima koja pomažu svakom fizičkom ili pravnom licu, subjektu ili organu da učestvuje u bilo kojoj navedenoj aktivnosti ili ih na to ohrabruje ili podstiče, čime uzrokuju opasnost od preduzimanja takvih aktivnosti ili njoj doprinose. Ograničava se i ulazak i prelazak preko teritorije Crne Gore i fizičkim licima koji su povezani sa gore navedenim fizičkim licima. Takođe, propisuje se zamrzavanje svih finansijskih sredstava i ekonomskih resursa koji su u posjedu, vlasništvu, na raspolaganju ili pod kontrolom fizičkih ili pravnih lica, subjekata ili organa, a koja su odgovorna za pružanje finansijske, tehničke ili materijalne podrške, a uključeni su u proizvodnju, sticanje, posjedovanje, razvijanje, prevoz, stvaranje zaliha ili prenos hemijskog oružja, upotrebu hemijskog oružja i drugih aktivnosti istaknutih u odluci. Odlukom je obuhvaćeno 25 fizičkih i pet pravnih lica.
Vlada je usvojila Strategiju izvršenja krivičnih sankcija 2023-2026 sa Akcionim planom za implementaciju Strategije za 2023-2024. godinu. U diskusiji je naglašeno da Strategija predstavlja novu fazu u realizaciji reformskih aktivnosti u svim aspektima sistema izvršenja krivičnih sankcija – zakonodavni okvir, jačanje mehanizma za ostvarivanje i zaštitu ljudskih prava lica lišenih slobode, odnosno osuđenih lica, unapređenje sistema alternativnih sankcija i mjera, kao i smanjenje zatvorske populacije i poboljšanje uslova u zatvorima. Krajnji efekati koji se žele postići definisani su kroz četiri strateška cilja: jačanje prevencije i zaštite od zlostavljanja i poštovanja ljudskih prava, jačanje institucionalnih kapaciteta UIKS-a, resocijalizacija za pritvorena lica i osuđenike i jačanje institucionalnih kapaciteta Direkcije za uslovnu slobodu. Sredstva koja su potrebna za period na koji se odnosi ova Strategija iznose 43.554.583 eura. Sredstva za implementaciju Strategije biće obezbijeđena iz budžeta (tekući i kapitalni), kreditnih sredstava kod Banke za razvoje Savjeta Evrope i IPA fondova. Dvogodišnjim Akcionim planom predviđene su sveobuhvatne aktivnosti koje trebaju preduzeti nadležni organi za unapređenje funkcionisanja sistema izvršenja krivičnih sankcija.
Donijeta je Strategija razvoja poljoprivrede i ruralnih područja 2023-2028. Riječ je o strateškom razvojnom dokumentu kojim se utvrđuju pravci razvoja poljoprivrede i ruralnih područja za upravljanje poljoprivrednim resursima na dugoročno održiv način, obezbjeđivanje stabilne ponude bezbjedne hrane, prihvatljive u pogledu kvaliteta i cijena, uz očuvanje životne sredine, unapređivanje životnog standarda ruralnog stanovništva i ukupnog ruralnog razvoja, uz očuvanje tradicionalnih vrijednosti, te jačanje konkurentnosti proizvođača hrane. Strategija donosi viziju i plan za sprovođenje strateške transformacije poljoprivrede i ruralnih područja u Crnoj Gori do 2028. godine, što će se osigurati realizovanjem niza različitih aktivnosti i mjera finansiranih iz nacionalnog i EU budžeta, te iz drugih vidova pomoći, kao što su pomoć od Svjetske banke i UN-a. Za implementaciju Strategije za period 2023-2025 potrebna su budžetska sredstva u iznosu od 96,33 miliona eura, a računajući sve izvore finansiranja (budžetska sredstva, EU sredstva, kredite), ukupno 140,3 miliona eura. Revizija Strategije biće sprovedna 2025. godine, te nije moguće procijeniti ukupan iznos potrebnih sredstava za njenu implementaciju do 2028. godine. Budžetska sredstva neophodna za 2023. godinu obezbijeđena su Agrobudžetom u iznosu od 26,38 miliona eura, a dodatna sredstva, konkrentno za implementaciju ciljeva za poboljšanje položaja poljoprivrijednika u lancu vrijednosti za jačanje tržišne orijentacije i ciljeva za povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gazdinstava kratkoročno i dugoročno, a koja se realizuju sprovođenjem mjera Agrobudžeta za 2023. godinu, iznose 4,5 miliona eura.
Vlada je usvojila Akcioni plan za implementaciju Strategije odbrane Crne Gore 2023-2026. Akcioni plan sadrži pregled strateških i operativnih ciljeva utvrđenih Strategijom, uz prateće indikatore uspjeha, učinka i rezultata na osnovu kojih se prati uspjeh sprovođenja datih aktivnosti, odnosno ispunjavanje utvrđenih operativnih i strateških ciljeva; institucije odgovorne za sprovođenje aktivnosti, kao i institucije nadležne za praćenje realizacije Plana; izvještavanje o postignutom progresu; planirani rok za završetak aktivnosti; te finansijska sredstva i fondove koji su potrebni i planirani za sprovođenje aktivnosti, uz informacije o izvorima finansiranja.
Usvojen je Akcioni plan za implementaciju Industrijske politike 2019-2023, za 2023. godinu. Aktivnosti iz Akionog plana su usmjerene na investicije u sektorima energetike i saobraćaja, finansijsku podršku u vidu kredita, faktoringa i garantnih šema, grantova za samozapošljavanje, investicionih ulaganja za jačanje proizvodnih kapaciteta, razvoja inovacione infrastrukture u skladu sa potrebama preduzeća, grantova za saradnju privrede i nauke, podrške za startap preduzeća. Dodatno, planirana je podrška razvoju zelene, klimatski neutralne ekonomije i razvoju industrije na održivom principu cirkularne ekonomije, posebno na implementaciji programa podsticanja energetske efikasnosti u različitim sektorima, unapređenju ponude i razvoju inovativnih turističkih proizvoda i usluga, pružanju podrške sektoru kreativnih industrija, podsticanju digitalne transformacije preduzeća, unapređenju pristupa tržištu kroz pojednostavljenje trgovinskih procedura i smanjenje tehničkih barijera trgovine. Za dalji razvoj ljudskog kapitala kroz obrazovanje i sticanje vještina za konkurentnost industrije, planirana je izrada strandarda zanimanja i kvalifikacija, kao i obrazovnih programa stručnog obrazovanja, intenziviranje implementacije dualnog obrazovanja i praktične nastave u skladu sa potrebama razvoja industrije. Akcioni plan 2023. obuhvata 17 operativnih ciljeva sa indikatorima učinka, kao i 61 aktivnost sa indikatorima rezultata i definisanim akterima u procesu provođenja industrijske politike. Za njegovu implementaciju planirana su sredstva u iznosu od 235.619.733 eura, (nacionalni budžet 37.238.659, javni sektor 76.072.366, IPA 10.584.622, donatorski programi 3.134.935 i privatni sektor 108.589.150). Konstatovano je da će se realizacijom postavljenih ciljeva ostvariti bolja valorizacija postojećih resursa u sektoru prerađivačke industrije, podstaći diverzifikacija i razvoj proizvoda sa većom dodatom vrijednošću, osavremenjavanje i digitalizacija poslovnih procesa i kreirati dodatni izvori održivog ekonomskog rasta i razvoja uz veće zapošljavanje i ravnomjerniji regionalni razvoj. Akcioni plan, pored ostalog, predstavlja važan mehanizam monitoringa implementacije Industrijske politike na planu ispunjenja mjerila za privremeno zatvaranje Pregovaračkog poglavlja 20.
Vlada je usvojila Informaciju o ustupanju objekata koji se nalaze u okviru bivše vojne lokacije „Lepetane“ u Tivtu na privremeno korišćenje Javnom preduzeću za upravljanje morskim dobrom Crne Gore, od strane Ministarstva odbrane. U tom kontekstu, Vlada je dala saglasnost da se dva objekta koja se nalaze u okviru bivše vojne lokacije „Lepetane“ u Tivtu ustupe na privremeno korišćenje bez naknade Javnom preduzeću za upravljanje morskim dobrom Crne Gore, za potrebe smještaja službe zadužene za poslove trajekta na trajektnoj liniji Kamenari – Lepetane, najduže do privođenja namjeni lokacije „Lepetane“ u Tivtu u skladu sa važećim planskim dokumentom.
Usvojena je Informacija o realizaciji projekta „Unapređenje energetske efikasnosti u javnim zgradama“ i prihvaćen tekst Ugovora o izvođenju radova na primjeni mjera energetske efikasnosti na objektima iz klastera III (JU Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola i zgrada Univerziteta Nikšić, JU OŠ „Njegoš“ Kotor i JU Gimnazija „25.maj“ Tuzi) i izvođenju preostalih radova JPU „Naša radost“ Herceg Novi. Ugovor će biti potpisan sa kompanijom Eurozox d.o.o. iz Danilovgrada u ukupnom iznosu od 5.846.401 eura (bez PDV-a) i rokom za izvođenje radova od 150 dana. Riječ je o nastavku realizacije projekta za koji su obezbijeđena sredstva iz kredita KfW banke u iznosu od 45 miliona eura, zatim grant od strane Evropske komisije, preko Regionalnog fonda za energetsku efikasnost, kroz Western Balkan Investment Framework u iznosu od 4.785.067 eura. Takođe, predviđeno je i da Vlada Crne Gore obezbijedi sopstveni doprinos do iznosa od deset miliona eura.
Vlada je usvojila Informaciju o klizištu na regionalnom putu R-13, dionica Mateševo-Kolašin, sa predlogom mjera sanacije. U Informaciji se navodi da je Ministarstvo kapitalnih investicija – Inspekcija za državne puteve, nakon izvršenog inspekcijskog nadzora regionalnog puta R-13, dionica Kolašin-Mateševo, konstatovala da je na lokalitetu Vladoš, došlo do vidnih deformacija na putu, koje ugrožavaju normalno odvijanje saobraćaja, dok se na km 8 + 700 (od priključka na auto-put) formiralo klizište koje je najvećim dijelom zahvatilo lijevu saobraćajnu traku, a u kruni klizišta i desnu saobraćajnu traku. Nakon obavljenog inspekcijskog pregleda, Inspekcija za državne puteve donijela je Rješenje kojim se naređuje da „Monteput” d.o.o. Podgorica na navedenoj dionici puta preduzme radnje i mjere u cilju prevazilaženja nastalog problema i omogući bezbjedno odvijanje saobraćaja. Tim povodom zadužen je „Monteput” da Upravi za saobraćaj preda revidovani projekat sanacije klizišta, a Uprava za saobraćaj da u zakonom predviđenom postupku izabere izvođača radova na sanaciji klizišta. Sredstva za realizaciju ove investicije biće obezbijeđena iz Kapitalnog budžeta za 2023. godinu.
Usvojena je Informacija o potpisivanju Amandmana br. 1 Ugovora br. 01- 7494/1 od 08.10.2020. godine, za realizaciju projekta rekonstrukcije magistralnog puta M-2, dionica Lepenac – Ribarevina – Poda – Berane i prihvaćen tekst Amandmana. U raspravi je naglašeno da se potpisivanjem Amandmana stvaraju svi neophodni uslovi za početak radova na ovom putnom pravcu koji ima izuzetan značaj za građane i privredu sjevernog regiona. Ugovor je zaključen 08. 10. 2020. godine između Uprave za saobraćaj i izvođača Konzorcijum Strabag AG – Bemax D.O.O. Podgorica, a planirana rekonstrukcija puta ukupne dužine 40,4 km, širine kolovoza 7 m. U Informaciji se navodi da je početak realizacije Ugovora kasnio je iz dva razloga, i to: pandemije izazvane virusom COVID-19 i nemogućnosti dobijanja građevinskih dozvola za dionice Lepenac – Ribarevine i Ribarevine – Poda, zbog toga što se nije mogla dobiti saglasnost Ministarstva prosvjete za izvođenje radova na djelovima parcela koje su date na korišćenje OŠ „Aleksa Bećo Đilas“, Slijepač Most i OŠ „Braća Ribar“, Zaton. Građevinske dozvole za navedene dionice dobijene su tek krajem februara 2023. godine. Kako je od zaključivanja Ugovora došlo do naglog skoka cijena na tržištu, Izvođač je dostavio zahtjev za korekcijom cijena, a što je ocijenjeno opravdanim, uz napomenu da se obračun razlike u cijeni vrši prema Zaključku Vlade br. 07-8366/2 od 22.12.2022. godine, a na osnovu Metodologije i Smjernica za primjenu postupka utvrđivanja razlike u cijeni u slučajevima porasta cijena pojedinih građevinskih materijala i proizvoda. Za ovaj projekat su obezbijeđena sredstva iz kredita EIB u visini Ugovora, koja iznose 35.731.859 eura i na ova sredstva plaćanje PDV-a se vrši po stopi od 0 %, kako je i definisano osnovnim Ugovorom, dok će preostali dio sredstava (po osnovu korekcije cijena) biti obezbijeđen iz Budžeta i na ova sredstva se plaćanje PDV-a vrši po stopi od 21 %.
Vlada je usvojila Informaciju o apliciranju na Poziv Implementacija sufinansiranih akcionih planova za međusobno povezane regionalne doline inovacija (HORIZON-EIE-2023-CONNECT-03-01) Okvirni program EU za istraživanje i inovacije Horizont Evropa. Tema ovog Poziva je u skladu sa jednom od vodećih inicijativa Nove evropske agende za pospješivanje i jačanje inovacija u inovacionim ekosistemima širom EU i adresiranju razlika u stepenu njihovog razvoja među regijama. Namjera je da se podrže akcije putem kojih će se generisati povezane zajednice regija za inovacije, uključujući i regije sa manjim inovativnim potencijalom, tako što će se podržati prioriteti EU kroz strateške prednosti i oblasti specijalizacije svake od njih (u skladu sa strategijama pametne specijalizacije). Kada je riječ o finansiranju projekta, predviđeno je da Vlada – Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja, NTP CG i ICT Cortex svoj udio sufinansiranja, odnosno 50 % od ukupne vrijednosti koji se opredjeljuje za crnogorske partnere, obezbijede isključivo kroz tzv. in kind kontribucije (zarade zaposlenih, učešće u materijalnim troškovima, tekuće poslovanje Fonda za inovacije, i sl.) u iznosu od sedam miliona eura i kontribuciju EU partnera i ostalih partnera od pet miliona eura, dok bi preostalih 50 % bilo povučeno iz sredstava programa Horizont Evropa. Ova projektna ideja ima za cilj da pozicionira Crnu Goru kao atraktivnu destinaciju za razvoj, unapređujući njene istraživačke i inovativne kapacitete u cilju jačanja crnogorske privrede bazirane na znanju, novim tehnologijama i inovacijama. S tim u vezi, zaduženo je Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja da radi na pripremi i kandidovanju projekta za Poziv, kao i da obezbijedi učešće relevantnih aktera iz inovacionog sistema Crne Gore.
Data je saglasnost na Predlog kolektivnog ugovora „Željezničkog prevoza Crne Gore” AD Podgorica. Novim kolektivnim ugovorom značajno se poboljšavaju uslovi i prava po osnovu rada zaposlenih u ovoj kompaniji. Njegovom primjenom će se obezbijediti značajan porast zarada za sve nivoe stručnih kvalifikacija, posebno one sa VII stepenom stručne spreme. To znači da će prosječna zarada u kompaniji dostići prosjek na državnom nivou. Zarade zaposlenih sa najnižim stepenom stručne spreme će dostići iznos minimalne zarade u Državi, dok je značajno povećanje i kod zaposlenih sa IV stepenom stručne spreme čiji poslovi su neposredno vezani za organizaciju i bezbjednost željezničkog saobraćaja.
Vlada je dala saglasnost na Izmjene Plana korišćenja sredstava Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore za 2023. godinu radi obezbjeđenja dodatnih sredstava za nabavku trajekata za prevoz vozila i putnika na relaciji Kamenari – Lepetane sa rezervnim djelovima i pratećom opremom. Dodatna sredstva zbog kojih se vrši izmjena plana iznose 2,1 milion eura, tako da se planirana sredstva sa 18,5 povećavaju na 20,5 miliona eura. U diskusiji je istaknuto da se najveće uvećanje prihoda odnosi na usluge prevoza trajektom, koji po važećem planu iznose 6,7, a po izmijenjenom 8,7 miliona eura.
Usvojena je Informacija o statusu Privremenog Aneksa Ugovora o korišćenju morskog dobra, broj 0210-23874 od 17 .03. 2023. godine, za dio obale u Donjem Grblju u Krimovici, Opština Kotor. Riječ je o Ugovoru zaključenom između JP za upravljanje morskim dobrom i Nebojše Carevića, povodom kojeg se vodi sudski postupak pred Osnovnim sudom u Kotoru. Sud je odredio privremenu mjeru kojom se JPMD zabranjuje davanje u zakup i na korišćenje trećim licima plaže Ploče do pravosnažnog okončanja parničnog postupka. Nakon toga je između JPMD i Nebojše Carevića zaključen Aneks V kojim se produžava važenje Ugovora do prestanka važenja privremene mjere i utvrđuje obaveza Korisnika na plaćanje godišnje zakupnine od 18.969 eura. S obzirom na činjenicu da g-din Carević faktički koristi ovu lokaciju, da je platio zakupninu za prethodnu godinu, a u cilju ostvarivanja ekonomskog interesa za Državu i ostvarenje prihoda po ovom osnovu, ocijenjeno je opravdanim da Vlada da saglasnost na Privremeni Aneks V Ugovora o korišćenju navedene lokacije u skladu sa ranijom sudskom praksom, a do okončanja sudskih postupaka koji se vode povodom ovog predmeta.
Vlada je izdala Urbanističko tehničke uslove za izradu tehničke dokumentacije za izgradnju objekta za proizvodnju električne energije iz obnovljivih resursa – solarne elektrane, po zahtjevu „SOMSOL“ d.o.o. Podgorica. Kako je naglašeno u diskusiji, prema prethodno sporovedenim analizama od strane podnosioca zahtjeva utvrđeno je da je 240 MW maksimalni mogući kapacitet buduće solarne elektrane. U skladu sa Zakonom, prethodno su pribavljena sva neophodna mišljenja nadležnih organa.
Usvojena je Informaciju o potrebi izrade tehničke dokumentacije za rekonstrukciju puta: petlja Veruša – Lopate – Veruša, I faza petlja Veruša – Lopate. S obzirom na to da su zbog izgradnje auto-puta korišćeni lokalni putevi, koji su zbog prolazaka kamiona i teških i građevinskih mašina u prilično lošem stanju, čime je u znatnoj mjeri dovedena u pitanje, prije svega, bezbjednost učesnika u saobraćaju, u Informaciji je konstatovano da je potrebno što prije preduzeti aktivnosti na revitalizaciji ovog putnog pravca. Uprava za saobraćaj je za tu namjenu opredjelila 84.500 eura. U cilju što hitnijieg obezbjeđenja kvalitetne saobraćajne povezanosti naselja sa ovog područja sa autoputem, što je u interesu kako mještana, tako i upravljača autoputa, d.o.o. „Monteput” je predložio da iz svojih sredstava finansira izradu idejnog rješenja što je i prihvaćeno, nakon čega je Uprava dužna da u zakonom predviđenom postupku izabere izvodača za izradu glavnog projekta i realizuje predmetnu investiciju.
Vlada je usvojila Informaciju o značaju održavanja putnih pravaca prema ski centrima u toku zimske sezone. U cilju daljeg intenziviranja turističkog prometa tokom zimske sezone, čijem rastu su već doprinijeli otvoreni zimski centri i upotreba dijela autoputa Bar – Boljare, od velikog značaja je i održavanje putnih pravaca prema ski centrima odnosno skijalištima. Imajući u vidu da Ministarstvo kapitalnih investicija, odnosno Uprava za saobraćaj planira raspisivanje javnog poziva za izbor najpovoljnije ponude za izvodenje radova na održavanju i zaštiti magistralnih i regionalnih puteva u Crnoj Gorí, konstatovano je da određeni broj putnih pravaca prema skijalištima bude obuhvaćen tim javnim pozivom. Tim povodom, zaduženo je Ministarstvo kapitalnih investicija, odnosno Uprava za saobraćaj, da prilikom raspisivanja poziva kao prioritetne pravce koji ce biti održavani u zimskom periodu, uvrsti i putne pravce Žabljak – skijalište „Savin kuk”, Nikšić – Ski centar Vuče, Jadranska magistrala do Ski centara „Kolašin 1450” i „Kolašin 1600”, kao i Lubnice – Jezerine.
Pored ostalog, Vlada je razmotrila i više kadrovskih pitanja dostupnih na linku.
SLUŽBA ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU VLADE CRNE GORE