Vlada je na danas održanoj 68. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik dr Dritan Abazović, utvrdila Predlog zakona o upravljanju otpadom. Zakonom je, između ostalog, definisana zabrana upotreba laganih plastičnih kesa za nošenje, debljine zida od 15 do 50 mikrona, na prodajnom mjestu robe ili proizvoda, koja će se primjenjivati nakon isteka šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog Zakona. Dozvoljena je upotreba laganih plastičnih kesa za nošenje debljine zida do 15 mikrona, na mjestu za pakovanje robe ili proizvoda. Prodavac lagane plastične kese za nošenje, debljine zida od 50 i više mikrona, plaća naknadu. Sredstva od ove naknade uplaćivaće se na račun Fonda za zaštitu životne sredine i mogu se koristiti samo za finansiranje i kofinansiranje aktivnosti podizanja svijesti i pružanja informacija javnosti i kampanja za štetnost upotrebe plastičnih kesa na životnu sredinu.
U cilju harmonizacije u oblasti upravljanja otpadom sa legislativom Evropske Unije, Predlogom zakona je transponovano dvanaest direktiva i jedna regulative EU. Posebana pažnja posvećena je transponovanju odredbi koji se odnose na Program proširene odgovornosti proizvođača, u cilju uspostavljanja efikasnog organizovanog sistema preuzimanja, sakupljanja i obrade otpada od: ambalaže, električne i elektronske opreme, baterija i akumulatora, vozila, guma, plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu i ribolovnog alata koji sadrži plastiku. Pod proširenom odgovornošću se podrazumijeva da uvoznici i proizvođači u Crnoj Gori imaju cjelokupnu organizacionu i finansijsku odgovornost da zbrinu ovu vrstu otpada.
Pored ostalog, predviđeno je i formiranje inspekcije na nivou države, čiji će osnovni zadatak biti da vrši kontrolu implementacije lokalnih planova upravljanja komunalnim otpadom.
Donijeta je Odluka o otvaranju Ambasade Crne Gore u Švajcarskoj Konfederaciji. U diskusiji je pojašnjeno da je Crna Gora, nakon zatvaranja Ambasade sa sjedištem u Bernu, sa diplomatskim predstavnicima Švajcarske Konfederacije postigla dogovor da se, zbog racionalizacije troškova, otvori Ambasada Crne Gore sa sjedištem u Ženevi, u prostorijama koje koristi Stalna misija Crne Gore pri Ujedinjenim nacijama i drugim međunarodnim organizacijama. Otvaranje Ambasade Crne Gore u Švajcarskoj Konfederaciji će doprinijeti jačanju ukupnih odnosa, a našim državljanima će olakšati komunikaciju i omogućiti obavljanje konzularnih radnji, u skladu sa međunarodnim konvencijama. Imajući u vidu da za sada, u privremenom trajanju i hitnim slučajevima, konzularne usluge našim državljanima pruža Generalni konzulat Crne Gore u Saveznoj Republici Njemačkoj, sa sjedištem u Frankfurtu, otvaranje Ambasade Crne Gore u Švajcarskoj Konfederaciji ocijenjeno je neophodnim.
Vlada je donijela Odluku o izmjeni Odluke o broju studenata za upis u prvu godinu osnovnih studija Univerziteta Crne Gore za studijsku 2023/2024. godinu koji se finansiraju iz Budžeta Crne Gore. Senat Univerziteta je na zahtjev organizacionih jedinica – Medicinskog fakulteta i Arhitektonskog fakulteta odobrio dodatni upis kandidata, koji su ostvarili traženi uspjeh i položili prijemni ispit kao dodatni uslov za upis. Upis je odobren za jednog kandidata na Arhitektonskom fakultetu i osam kandidata na Medicinskom fakultetu i to na studijskom programu Medicina, u skladu sa licencom i utvrđenim maksimalnim brojem studenata za upis u prvu godinu studija.
Vlada je donijela Odluku o kategorizaciji državnih puteva. S obzirom na to da je u međuvremenu donesen novi Zakon o putevima kojim se državni putevi kategorišu kao: autoput, brza saobraćajnica, magistralni i regionalni put, te da je puštena u saobraćaj prioritetna dionica autoputa Smokovac – Mateševo, stvorili su se uslovi za donošenje nove Odluke i definisanje novih putnih pravaca. Ovim aktom je uvrštena dionica auto-puta, kao i regionalni putni pravac Petnjica – Podvade – Bioča, koji je produžen do Bioča. Produženje je izvršeno po opravdanom zahtjevu opštine Petnjica, a što je u skladu sa Prostornim planom Crne Gore.
Uvrštavanjem ova dva putna pravca u Odluku o kategorizaciji državnih puteva otvara se mogućnost da njihovo održavanje bude u nadležnosti Uprave za saobraćaj i Monteputa.
Usvojen je Program razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Crne Gore u okviru IPARD II – 2014-2020 verzija 1.5. Riječ je o izmjenama programa IPARD II koje se odnose na finansijske korekcije usljed neiskorišćenosti sredstava iz finansijske alokacije za 2018. godinu, te je nacionalna kontribucija proporcionalno redukovana na 12.358.723 eura, što nema dodatni uticaj na budžet. Izmijenjenim Programom je predviđeno da od ukupno 49.623.127 eura, koliko je opredjeljeno kao bespovratna podrška poljoprivrednim proizvođačima, doprinos EU iznosi 38 miliona eura (75%), dok je nacionalni doprinos (doprinos Crne Gore) u iznosu od 12.358.723 eura (25%).
Vlada je utvrdila Nacrt državne studije lokacije „Dio Sektora 66 – moduli II, III i VI “- Velika Plaža, s Programom održavanja javne rasprave, u trajanju od 15 radnih dana. Cilj izrade DSL je da se stvore planske pretpostavke za organizaciju i uređenje ovog prostora u smislu zadovoljavanja potreba korisnika prostora, zatim da se plansko rješenje uskladi sa zahtjevima zaštite prirode i turističkog razvoja na principima održivog razvoja. Na prostoru zahvata treba predvidjeti sadržaje koji će omogućiti visokokvalitetnu valorizaciju prostora, a što podrazumijeva planiranje površina za turizam, sportsko-rekreativne, uslužne, javne sadržaje i urbano zelenilo. Posebnu pažnju potrebno je posvetiti razvoju infrastrukture koja omogućava punu implementaciju standarda ekološke i energetske održivosti i visok stepen autonomnosti. Orijentaciona površina DSL iznosi cca 1069 ha, a obuhvat na moru je na udaljenosti 200 m od obale. Prema Generalnom konceptu Velike plaže, u modulima II, III i VI, predviđen je smještaj maksimalno 14.000 hotelskih kreveta, sa pripadajućom turističkom opremom i funkcijama, uz uslov od 100 m² zelene površine na svaki ležaj.
Usvojena je Informacija o realizaciji aktivnosti Koordinacionog tijela za praćenje i upravljanje politikom prevencije i suzbijanja nepravilnosti u cilju zaštite finansijskih interesa Evropske unije (AFCOS mreža). Tim povodom, zaduženo je Ministarstvo finansija da nastavi sa izradom Strategije za borbu protiv prevara i upravljanja nepravilnostima za zaštitu finansijskih interesa EU za period 2024 – 2027 godine, kao i da izradi sistemsku analizu rizika u oblasti sprječavanja od prevara i upravljanje nepravilnostima, koristeći se Metodologijom koju je izradila Evropska kancelarija za borbu protiv prevara (OLAF). Ministarstvo pravde je zaduženo da, sa Ministarstvom finansija, izvrši neophodne aktivnosti u dijelu unaprjeđenja normativnog okvira u svrhu usklađivanja nacionalnog zakonodavstva, Krivičnog zakonika Crne Gore sa tzv. PIF Direktivom o suzbijanju prevara počinjenih protiv finansijskih interesa Unije krivičnopravnim sredstvima.
Vlada je usvojila Informaciju o izmjenama i dopunama Granskog kolektivnog ugovora za stambeno-komunalnu djelatnost, i prihvatila tekst Ugovora. Riječ je o usaglašavanju sa Zakonom o radu, Zakonom o zaradama zaposlenih u javnom sektoru i Opštim kolektivnim ugovorom.
Data je saglasnost na Odluku o utvrđivanju Cjenovnika usluga trajektne linije Kamemari – Lepetane (Odluka Upravnog odbora Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom broj: 0203- 3704/6 od 11.09.2023. godine). U diskusiji je naglašeno da se izmjene i dopune Cjenovnika odnose isključivo na detaljnu kategorizaciju i klasifikaciju vozila, odnosno davanje mogućnosti naplate dnevnog zakupa trajekta. Izmjenama i dopunama došlo je do snižavanja cijene trajektnog prevoza za putnička kombi vozila sa 9.30 eura na 7,50 eura.
Pored ostalog, premijer Abazović je upoznao članove Vlade sa najnovijim podacima Uprave za prihode i carine koja je od januara do septembra 2023. godine ostvarila prihod od 1.915.194,143 eura, što je za 356 miliona više u odnosu na isti period prošle godine. Takođe, rezultat je za 278 miliona eura bolji od planiranog prihoda za ovaj period.
Na današnjoj sjednici Vlada je razmotrila i više kadrovskih pitanja dostupnih na linku.