Crnogorski olimpijski komitet (COK) postao je najnoviji potpisnik IWG Brighton plus Helsinki Deklaracije, potvrđujući svoju posvećenost stvaranju više prilika za žene i djevojke da se bave sportom na svim nivoima.
Brighton Plus Helsinki Deklaracija je kreirana 1994. godine i sastoji se od 10 principa koji čine međunarodni sporazum u cilju podrške organizacijama u razvijanju kulture koja omogućava i cijeni žene u sportu.
Deklaracija je potpisana u četvrtak, 5. oktobra od strane predsjednika COK-a, gospodina Dušana Simonovića, tokom Generalne skupštine Evropskih olimpijskih komiteta (EOK) u Istanbulu i dopunjava kontinuirani rad COK-a na promociji rodne ravnopravnosti unutar zemlje.
Govoreći o potpisivanju Brighton plus Helsinki Deklaracije, Simonović je rekao: „Ponosan sam na značajno učešće, a posebno uspjehe crnogorskih žena na međunarodnim sportskim takmičenjima, ali priznajem da ima još mnogo toga da se uradi u smislu zaštite žena od diskriminacije i uspostavljanja rodne ravnopravnosti. Ovo je, svakako, jedan od prioriteta Crnogorskog olimpijskog komiteta, i potpisivanje Deklaracije ističe rad koji smo već obavili, uz našu posvećenost nastavku borbe za rodnu ravnopravnost u sportu“.
Anamari Felps, CBE OLY, predsjednica Komisije za rodnu ravnopravnost EOK-a i potpredsjednica IWG-a prilikom potpisivanja rekla je „Oduševljena sam što se Crnogorski olimpijski komitet pridružio listi potpisnika IWG Brighton & Helsinki Deklaracije. Iskreno zahvaljujem predsjedniku Simonoviću na javnom izražavanju posvećenosti da nastavi rad organizacije na adresiranju rodne neravnopravnosti u sportu. To je ključni prioritet za Evropsku olimpijsku porodicu i korak prema tome da Evropa postane najpravičniji, najinkluzivniji i najodrživiji kontinent za sport”.
Lisa O’Keefe, sekretarka IWG-a, je rekla: „Bilo je fascinantno slušati predstavnike COK-a kako nas obavještavaju o fantastičnom radu koji sprovode u cilju promovisanja rodne ravnopravnosti unutar svoje zemlje, i drago mi je što IWG može da ih doda našoj listi potpisnika. Njihova posvećenost i ambicija moraju biti pohvaljeni, i radujemo se saradnji s njima u narednim mjesecima kako bismo istakli njihove strategije od kojih mogu učiti i drugi nacionalni olimpijski komiteti”.
Projekti koji se bave borbom za rodnu ravnopravnost u sportu za cilj imaju promociju strukturalnih promjena u zemlji razumijevanjem postojećih kulturnih barijera i poticanjem sporta na stvaranje održive promjene kako bi se povećala zastupljenost žena u upravljačkim tijelima sportskih organizacija.
GENERALNA SKUPŠTINA EVROPSKIH OLIMPIJSKIH KOMITETA (EOK)
Istanbul je od 5. do 8. oktobra bio domaćin 52. Generalne skupštine Evropskih olimpijskih komiteta (EOK), kojoj je prisustvovalo preko 200 delegata, iz 48 evropskih zemalja.
Predsjednik EOK-a, Spiros Kapralos, u svom uvodnom govoru istakao je dinamičnu godinu koju je EOK imao 2023. i zahvalio evropskim nacionalnim komitetima za njihovu predanost evropskoj olimpijskoj porodici i takmičenjima sa EOK kalendara.
“Evropski olimpijski komiteti nikada nijesu bili toliko zauzeti kao ove godine. Ipak, organizovali smo trijumfalne događaje koji su podigli standarde evropskog sporta“.
Na Skupštini su predstavljeni brojni ključni izvještaji iz prošle godine. To je uključivalo i izvještaj Generalnog sekretara, Rafaelea Panjocija, finansijski izvještaj Petera Manela i izvještaj u vezi sa Strateškom agendom EOK-a, koji je dao Đorđe Višacki. Predstavljeni su i izvještaji o ovogodišnjim Evropskim olimpijskim festivalima mladih, koji su održani u Italiji i Sloveniji, Evropskim igrama, koje su održane u Poljskoj i Igrama malih zemalja Evrope, koje su održane na Malti. Delegati su jednoglasno usvojili sve izvještaje, kao i izmjene statuta EOK-a.
Dodijeljene su i Piotr Nurovski nagrade, a ovogodišnji pobjednici su Darja Varfolomeev iz Njemačke i Kuzej Tunčeli iz Turske.
Drugi dan Skupštine započeo je uvodnim obraćanjem dr Tomasa Baha, predsjednika Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK), a nastavio panel diskusijama o budućnosti multisportskih takmičenja koja se organizuju pod pokroviteljstvom EOK-a.
IMZE SASTANAK
Tokom Generalne skupštine u Istanbulu održan je i sastanak članica asocijacije Igara malih zemalja Evrope (IMZE). Sastanku su prisustvovali članovi svih devet nacionalnih olimpijskih komiteta (NOK) IMZE-a, uključujući Crnu Goru. Sastankom je predsjedavao predsjednik IMZE-a, gospodin Jaume Marti Mandiko, predsjednik Olimpijskog komiteta Andore. U svom uvodnom izlaganju, istakao je značaj solidarnosti u malim zemljama Evrope, kao i ključne inicijative kao što su posvećenost anti-dopingu u saradnji sa Međunarodnom agencijom za testiranje i partnerstvo sa ATOS-om za GMS & Timing sistem.
Tokom sastanka, na prijedlog Generalnog sekretara IZME-a, Matiasa Rejmonda, razgovaralo se o izmjenama IMZE statuta, modifikacijama tehničkih pravilnika, odnosima sa EOK-om, a predstavljeni su i zaključci upitnika o sportskom programu IMZE-a, koji su naglasili važnost inovacija u sportskom programu uz očuvanje tradicionalnih vrijednosti.
Na kraju sastanka NOK Andore je podijelo informacije o pripremama za predstojeće Igre malih zemalja Evrope 2025. godine, a NOK Monaka je predstavio predloženi sportski program za IMZE 2027. godine.