ODGOVOR
Uvaženi gospodine Mustafić, Vlada Crne Gore će u narednom periodu posvećeno raditi na inteziviranju svih reformskih aktivnosti potrebnih za ispunjenje preostalih obaveza sa evropske agende, a samim tim i kreirati okvir za dodatno unapređenje životnog standarda građana Crne Gore.
Ova Vlada nudi šansu za vraćanje političke stabilnosti koja je izgubljena u prethodnom periodu i pokušaj da kroz dijalog i tijesnu saradnju sve tri grane vlasti ne samo odblokira, već i ubrza pristupne pregovore.
U centru pažnje rada Vlade biće svakako ispunjenje privremenih i dobijanje završnih mjerila u poglavljima 23 – Pravosuđe i temeljna prava i 24 – Pravda, sloboda i bezbjednost. Kao što Vam je poznato, u skladu s Novom metodologijom pregovora s Evropskom unijom, ova poglavlja su ključ daljeg pregovaračkog procesa, imajući u vidu da bez ispunjenja privremenih mjerila u ovim poglavljima, ne može doći do (privremenog) zatvaranja niti jednog novog poglavlja pravne tekovine Evropske unije.
Nedavne akcije Specijalnog državnog tužilaštva i Uprave policije u vidu hapšenja bivše predsjednice Vrhovnog suda i predsjednika Privrednog suda i utvrđivanja veza pripadnika Uprave policije sa kriminalnim klanovima predstavljaju ključ, koji treba da bude vodilja za dalje uspjehe u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. To je ujedno poruka da Vlada ne bježi od borbe protiv korupcije na najvišim nivoima vlasti. Pored toga, istakao bih istorijske zapljene velikih količina narkotika, kao i akcije vezane za sprječavanje šverca duvanskih proizvoda, koje su dodatna potvrda da je Vlada posvećena borbi protiv svih oblika kriminala.
Našu čvrstu opredijeljenost ka stvaranju otpornijeg i efikasnijeg pravosudnog sistema i jačanju vladavine prava u cjelini svakako će potvrditi priprema i kandidovanje novih zakonskih rješenja u dijelu pravosuđa i borbe protiv korupcije prema Skupštini.
Cijenimo da će ovo biti značajan iskorak na putu sveukupnih reformskih aktivnosti, te da će se u velikoj mjeri unaprijediti zakonodavni okvir u ovim oblastima, od prvorazrednog značaja za ukupan demokratski razvoj
društva. Izmjene Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, na kojima se trenutno radi, omogućiće transparentniji i efikasniji način izbora predsjednika Vrhovnog suda u odnosu na postojeća rješenja, ali i unaprijediti sistem etičke i disciplinske odgovornosti sudija i izbor sudija i redsjednika sudova.
Temeljno smo pristupili izradi Predloga o izmjenama zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću i imovine nezakonitog porijekla, u intenzivnoj saradnji s ekspertima Evropske komisije, kako bismo došli do zakonskog rješenja koje će razoriti temelje kriminalnih organizacija, udarajući na njihovo najjače oružje, a to je ilegalno stečena imovinska korist koja se, pranjem novca, teži preliti u legalne tokove.
Vlada će posebnu ulogu imati u postizanju konsenzusa oko reformi u pravosuđu, naročito kroz učešće u pregovorima oko izbora nezavisnih i profesionalnih nosilaca pravosudnih i sudskih funkcija, te imenovanju Sudskog savjeta. To će ujedno biti test za demokratski potencijal crnogorskog društva, koji sam siguran da imamo. Jasna je namjera Crne Gore da napravi ključni iskorak na ovom polju, što je pokazalo imenovanje novog specijalnog državnog tužioca (SDT),
uz uvjerenje da će SDT ostvariti bolji bilans rezultata, u skladu s očekivanjima građana i EK.
Takođe, na fonu reforme pravosudnog sistema, raspisan je javni poziv za izbor četiri člana Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika u cilju dodatnog osnaživanja Savjeta u postizanju opipljivih rezultata u ovoj oblasti.
Imajući u vidu delikatnost i značaj pitanja slobode medija i izražavanja, bez kojih je proces izgradnje stabilne crnogorske demokratije neodrživ, s posebnom pažnjom i u kontinuitetu ćemo pratiti razvoj dešavanja na planu procesuiranja starih, još uvijek nedovršenih, ali i novih
predmeta napada na novinare i imovinu medija, konstantno ćemo pozivati na odgovornost nadležne institucije, ali i unaprijedti strateški pristup kroz izradu Medijske strategije, prvog dokumenta ovog tipa u Crnoj Gori.
U centru pažnje će biti i rekonstrukcija pregovaračke strukture u skladu sa zahtjevima Nove metodologije kroz operacionalizaciju postojeće strukture, bolju koordinaciju kompletnog procesa, kao i filtriranje učesnika u procesu u cilju dobijanja efikasnijih radnih grupa kroz smanjenje brojnosti članstva. Fokus će biti na depolitizaciji pregovaračke strukture, uz politička imenovanja koja su nužna, i popunjavanju radnih mjesta obrazovanim kadrovima u skladu sa sugestijama EK. Cilj je zadržati sposobne i posvećene ljude u pregovaračkom okviru, eksperte u svojim oblastima, zarad stabilizacije pregovaračke strukture otporne na političke promjene i
očuvanja institucionalne memorije. Takođe, poseban fokus će biti i na efikasnijem i bolje upravljanju pristupnim fondovima EU.
Ovom prilikom, želim da istaknem značajnu finansijsku podršku koju Evropska unija kontinuirano pruža Crnoj Gori kroz različite mehanizme, kako bi se unaprijedio kvalitet života svih građana i društvo pripremilo za članstvo u EU. Crna Gora je u prethodnom
sedmogodišnjem periodu koristila u prosjeku oko 40 miliona eura godišnje iz nacionalnih IPA programa, uz dodatnih oko 40 miliona godišnje iz prekograničnih i regionalnih programa EU za oblast infrastrukture. Takođe, Crna Gora učestvuje i u brojnim regionalnim projektima i inicijativama koje EU finansira iz programa Višekorisničke Ipe. Posebno je važna podrška koju
EU dodjeljuje u kontekstu novog Ekonomskog i investicionog plana EU za Zapadni Balkan.
Ovu podršku Crna Gora dobija kroz Zapadnobalkanski investicioni okvir, instrument koji će i dalje biti primarni način finansiranja pripreme i izvođenja investicionih projekata.
Treba naglasiti da bespovratna sredstva EU postaju sve važnija, naročito u ekonomskoj situaciji kada ostali izvori finansiranja važnih projekata postaju sve oskudniji. U tom smislu od posebnog značaja je najavljena značajna podrška EU kroz IPA III za period 2021-2027. Pored
nacionalnih i regionalnih programa, Crna Gora će nastaviti učešće i u devet programa evropske teritorijalne saradnje, kroz koje države evropskog prostora zajednički preduzimaju aktivnosti u cilju savladavanja brojnih izazova koji prevazilaze njihove pojedinačne snage.
Veći potencijalni obim podrške prate i strožija pravila, stoga će za finansiranje biti prihvatljivi samo strateški značajni i spremni projekti, uz svojevrsnu konkurenciju na nivou svih država
korisnica Ipe III. Kako bi se unapijedila efikasnost i u što većem obimu iskoristila bespovratna sredstva EU u narednom periodu, biće preduzete aktivnosti kako bi se osigurao kontinuitet u oblasti upravljanja fondovima EU, a dugoročnije unaprijedilo stanje i kapaciteti u ovoj oblasti horizontalno kroz institucije sistema.
Vlada je u potpunosti posvećena ovom zadatku, kako bi se sistemski planirala i pratila priprema projekata, posebno imajući u vidu nova pravila koje EU uvodi za programski period 2021-2027, po kojem više nema zagarantovanog iznosa podrške, već se države na neki način takmiče u ovom procesu sa svojim projektima, po kriterijumu strateškog značaja i zrelosti projekata.
Želim da naglasim da osim što našim građanima sasvim izvjesno donosi nove značajne dobrobiti, sprovođenje EU projekata dodatno nas približava evropskim vrijednostima i standardima i unapređuje kapacitete crnogorskih institucija i korisnika.
Iz ovih, ali i mnogih drugih razloga, posebna pažnja biće posvećena reformi javne uprave, kako bismo stvorili efikasnu, modernu i građanima prilagođenu javnu upravu - javnu upravu koja će moći da iznese sve izazove koje donosi evropski integracioni proces, pa i one koji se tiču
apsorpcije fondova EU i realizacije projekata koje EU finansira.
Iz tog razloga, smatram da je ova Vlada spremna da odgovori izazovima koji se nalaze pred njom i da, uprkos ograničenom mandatu koji ima, može napraviti ključne iskorake i dovesti Crnu Goru na korak od učlanjenja u zajednicu modernih i razvijenih evropskih zemalja.
Svakako, treba imati u vidu da je ovo proces svih nas, ne nikako pojedinaca ili pojedinih institucija, te da veliku odgovornost ima i ovaj dom, odnosno predstavnici građana u njemu.
Hvala na pažnji.
PREDSJEDNIK
dr Dritan Abazović
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama. Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite Administratoru.